Citat:
Ursprungligen postat av
Tobbex73
Snarare välinformerade medborgare i en verklig demokrati!
Artikeln innehåller en del faktafel samt en massa propaganda, värdig skvallerpressen.
Artikelförfattaren skriver att kandidaterna i valet är ”en, av staten godkänd, kandidat”, vilket förstås är BS. Det är inte staten som utser representanter utan skilda partier. DFRK har som bekant ett flerpartisystem.
Sedan verkar skribenten inte ha förstått att processen som leder fram till utseendet av en kandidat är en mycket demokratisk process som leder till konsensus. Ska man jämföra med Sverige så är det oftast så vid val av partiledare i skilda partier, diskussionen leder fram till att bara en kandidat återstår och partikongressen/konferensen/mötet väljer denna enhälligt. Så funkar det också ofta i organisationssverige.
Dessutom, att valet bara handlar om att "godkänna rådande ordning i diktaturen" är förstås bara propaganda från västlig imperialistmedia. Den sociologiskt bevandrade vet om att val alltid handlar om att bekräfta systemet och i DFRK så bekräftar folket i mycket hög grad systemet och därutöver väljs representanter till skilda församlingar, ett viktigt val för att utforma den kommande politiken.
Således, bättre referenser krävs för att underbygga dina förvridna föreställningar. DFRK är det bästa landet i världen med den bästa demokratin!