Ägarna verkar inte ens fatta att de inte får lägga sig i det redaktionella arbetet. Påtryckningar och t.o.m gå in och publicera något över redaktionens huvud, skälla ut journalisterna osv - no no no.
Sandanaji, Tarki, host host - får man spekulera lite i kulturkrockar? Tidningar kanske funkar på ett annat sätt i deras hemländer?
Hur som kan man konstatera en annan sorts kulturkrock. Den mellan publicistiska ideal med en viss intellektuell rörlighet, självständighet och mångtydighet å ena sidan, och enklast tänkbara marknadstänk å den andra. Alltså Sandanaji verkar odla idén om en slimmad produkt som är helt målgruppsanpassad efter en på förhand given läsare. "Ge läsarna vad dom vill ha!" Men i själva verket är det ekonomiska muskler han hänvisar till.
Jag tycker det är bra om Bulletin kraschar. Dels för att det inte finns någon enhetlig höger i Sverige, då ska man inte låtsas det. Och dels för att de intressantaste bland deras skribenter gör sig bättre på andra forum.