Citat:
Ursprungligen postat av
Kvastfeningen
Ok bra, då erkänner att det är ett väldigt relevant mätverktyg eller hur och visst länderna i norden är mycket bättre. Jag har aldrig påstått motsatsen heller.
MEN vi ligger också långt ner på listan, nedanför många länder med stenhårda skolstängningar, lockdowns och munskyddskrav. Vårat relativt öppna samhälle har såklart bidragit till andra fördelar gällande folkhälsa och ekonomi.
För övrigt tycker jag att folk här inne inte förstår ekonomin betydelse för folkhälsan.
Utan skatteintäkter är det svårt att ha en bra vård.
Strutsmentalitet kan vi kalla den, stäng ner stäng ner någon annan får betala det löser sig.
Är listan justerad för befolkningstäthet? Jag tänker att ett land som Tyskland kommer ju automatiskt att ha högre med tanke på att man bor tätare.
Nä att ekonomin drabbas är ju såklart inte bra
Och andra sidan är det inte bra för folkhälsan om smittspridningen spårar ur och sjukhusen kollapsar heller...
Det är såklart en balans detta.
Just nu slår pandemin hårt mot hotell-restaurangbranschen men vissa branscher frodas.
Arbetslösheten kommer vara hög ett tag och ja, skatteintäkter ner. Hur allvarligt det blir i slutändan samt hur snabbt den återhämtar sig efter pandemin låter jag ekonomerna räkna på, jag är säker att regeringen har kalkylerat på också..
Vi får vi helt enkelt se.