2021-03-04, 13:29
  #2053
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mikael2
Han hade ju flickvän och allt så vad fattades honom?

Har du sett en blatte flickvän ifrån Småland? Säkerligen hemstickade raggsockor och kamera väska. Så han saknade nog mycket
Citera
2021-03-04, 13:29
  #2054
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ArrigoSacchi
Nu frågar en reporter på tv4 varför man egentligen håller en presskonferens, riskerar inte det att spä på spekulationerna, menade hon

Detta är alltså nivån på den svenska journalistkåren.

Frågan är ju korrekt. Det har hänt våldsdåd med flera inblandade förut som inte resulterat i en presskonferens? Varför nu, just det här brottet, om det är ett "vanligt" brott?
Citera
2021-03-04, 13:29
  #2055
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Browser
Första frågan är väl relevant om Sverige klarar av hanteringen av afghaner med eventuell problematik.
Andra frågans svar är helt i sin ordning.

Men varför är presskonferensen lögnaktig? Vare sig säpo eller särskilda åklagarkammaren är påkopplad vilket i sig är brukligt om det rör sig om terrorbrott.

Första frågan är ytterst relevant, det är svaret jag ställer mig tveksam till. Vi vet alla att det var en gymnasieafghan. Sluta göra allt för att mörklägga sanningen.

Svaret på andra frågan är sinnessjukt. Att detta inte skulle ha med migration att göra.
Citera
2021-03-04, 13:29
  #2056
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zem1
Dock glömmer du en sak...99% av offrent till detta lågintensiva terror drabbar andra mena-ungdomar. Detta om man ser till vilka som mena-ungdomarna mördar etc
Tror du ngn går på din smörja eller? Att de flesta de har ihjäl i kriminella uppgörelser är andra blattar är väl inte märkligt då de står för majoriteten av den organiserade brottsligheten, de vill ha sina knarterritorium ifred. Så du menar att förnedringsrån, åldringsrån och överfallsvåldtäkter inte är lågintensiv terror?
Citera
2021-03-04, 13:29
  #2057
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Goldfinger1964
"

TT jobbar hårt till att göra afghanerna till offer
Innan veckan är slut så är det ditt & mitt fel.
Citera
2021-03-04, 13:29
  #2058
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Svensk media skriver kniv:

https://www.google.com/search?q=vetlanda+kniv
Citat:
Ursprungligen postat av Shageki
Läs riktiga nyheter istället:

The events took place in downtown Vetlanda, with police saying they received calls just after 2pm GMT about a man assaulting people with an axe. Police also said that there were five crime scenes in this town of roughly 13,000 people.

https://www.theguardian.com/world/2021/mar/03/man-armed-with-axe-injures-eight-in-possible-terrorist-attack-in-sweden

Vittnet Göran säger att det var en kniv:

Citat:
Vittnet Göran: ”Han hade en 20 centimeter lång kniv”

– Han hade en cirka 20 centimeter lång kniv – nästan som en bajonett, säger Göran Åhlander.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/zg6MBv/vittnet-goran-han-hade-en-20-centimeter-lang-kniv
Citera
2021-03-04, 13:30
  #2059
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sture999
det enda MSM intresserar sig för är att det inte ett terrorbrott, kalla vad fan ni vill...hugga ner 7 personer är terror oavsett om avskummet skrek "allah snackbar" eller inte, det är en muslim som hatar svenskar.
Killen psykiskt sjuk kanske 😔
Citera
2021-03-04, 13:30
  #2060
Medlem
Givet ändå, fängelse har bättre logi än flyktinglokalerna.

Vad tror vi om påföljd? 6 månader?
Citera
2021-03-04, 13:30
  #2061
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av george.sthlm
Åklagaren kommer aldrig kunna inleda förundersökning om terrorbrott även om GM erkänner
att han gjort det på uppdrag av terrorgrupp.
Då byter dom hellre åklagare 10 gånger.

Det är islamofobiskt att påstå att det är ett terrorbrott.

Jag är rädd att du har rätt - inga terrorbrott innan nästa riksdagsval är säkrat.
Citera
2021-03-04, 13:30
  #2062
Medlem
Yttrandefrihetens avatar
Tragiskt att detta sker i lilla Vetlanda som hade det väldigt tufft för ett par år sedan. Tror inte på terrorattack, snarare ett vansinnesdåd.

Man vet att man privat står väldigt nära ett vittne till en misstänkt terrorattack när man morgonen efter loggar in på Flashback och får ett varningsmeddelande av Apple att ett dataintrång har skett på kontot.
Citera
2021-03-04, 13:30
  #2063
Medlem
Mr.Mxyzptlks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sture999
det enda MSM intresserar sig för är att det inte ett terrorbrott, kalla vad fan ni vill...hugga ner 7 personer är terror oavsett om avskummet skrek "allah snackbar" eller inte, det är en muslim som hatar svenskar.
Var Fänrik Flink också terrorist?
Citera
2021-03-04, 13:30
  #2064
Medlem
BoulevardAlrunas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tomtoddler
Frågan är ju korrekt. Det har hänt våldsdåd med flera inblandade förut som inte resulterat i en presskonferens? Varför nu, just det här brottet, om det är ett "vanligt" brott?



Precis. Det är ett brott som skrämmer slag på hela svenska folket förutom de mest hjärntvättade och oempatiska dvs det är terror

Journalist ”Man ska väl vara försiktig med att kalla det terroristbrott?”
Va? Det är verkligen inget begrepp man slösar med i Sverige så frågan är helt puckad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in