2021-03-04, 11:13
  #1669
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Och den här GM har redan begått brottet. Det behöver inte utredas OM det är så.

Jag har inte ifrågasatt GM:s skuld. Jag ifrågasätter beskrivningen av motivet. Du är snabb på tangenterna micro113, men du förstår inte alltid.

Jfr.:

Citat:
Ursprungligen postat av Shageki
Handlingen hade politiska motiv och resultatet är väl godkänt för uppdragets slutförande. Mycket väl godkänt om offren dör.

Vad polisen gör nu är att arbeta med underrättelsearbete för att ta reda på om det var en ensam cell eller om denna cell var ansluten till större ett nätverk.

Citat:
Handlingen skedde under påverkan av substanser.

Vad polisen gör nu är att arbeta med underrättelsearbete för att ta reda på om dessa substanser var utskrivna på recept eller om han hade kommit över dem illegalt.

Jag menar att båda ovan är felaktiga beskrivningar.
Citera
2021-03-04, 11:14
  #1670
Avstängd
online_alwayss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Ring P1 jobbar stenhårt på att inte ta in samtal om terrorattacken.

Eftersom det heller inte är fastslaget att det finns ett terroristmotiv. Ni kan skriva det hur många gånger ni vill men det blir inte mer sant för det. Vansinnesdåd.
Citera
2021-03-04, 11:14
  #1671
Medlem
Haddock93s avatar
Blir väl svenskt fängelse och PS4 för denna terrorist. Utvisning är ju bara för de som sköter sig.
Citera
2021-03-04, 11:15
  #1672
Medlem
Talespins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Man kan nog dra slutsatsen om att detta är ett jävligt känsligt fall för många. Inte minst på att shill-aktiviteten i den här tråden är extremt hög, även mätt med normala Flashback-mått.

Den här nivån på damage control var det ett bra tag sedan man såg. Samtliga svenska trollfabriker jobbar för högtryck.

Det här var det absolut sämsta som kunde hända för 7-klövern.

Om det till och med visar sig vara en gymnasieafghan så vore det en fullständig katastrof för etablissemanget.
Citera
2021-03-04, 11:15
  #1673
Medlem
BIB3ls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
Blir väl svenskt fängelse och PS4 för denna terrorist. Utvisning är ju bara för de som sköter sig.
Vad är PS4?
Citera
2021-03-04, 11:17
  #1674
Medlem
Haddock93s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BIB3l
Vad är PS4?

Haha va? PlayStation 4, tv-spel.
Citera
2021-03-04, 11:18
  #1675
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av online_always
Eftersom det heller inte är fastslaget att det finns ett terroristmotiv. Ni kan skriva det hur många gånger ni vill men det blir inte mer sant för det. Vansinnesdåd.

Det är väl en öppen fråga. Men afghaner i
Sverige är ofta hazarer och shiamuslimer, som väl inte brukar associeras med terrorbrott så ofta.

Kanske ett rent vansinnesdåd utan motiv. Kanske triggad av ett utvisningsbeslut. Eller terrordåd. Vi får se.
Citera
2021-03-04, 11:19
  #1676
Medlem
Raktinyllets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stampentrekant
lite kul info, känner folk inom moderaterna i sthlm...

Centerpartiet medietränar nu, då denna afghan var här under gymnasielagen.

ett tips, lär känna politiker, de får reda på sjukt mycket info snabbt oavsett parti. alla är lite kompisar bakom allt spel.

Man kokar av ilska. Den här människan ska inte ens vara i Sverige. Regeringen och Centerpartiet är indirekt medskyldiga till detta attentatet.
Citera
2021-03-04, 11:20
  #1677
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Det är vilseledande, om man inte ens vet om mannen tagit substanser. Det vill säga först tar man ju prover (eller om kanske det på annat vis är uppenbart att han var påtänd).

Man undersöker inte hur han kommit över substanser innan man konstaterat att han var påverkad av det.

Du som brukar ha koll på detaljerna: är det så att MGM (som antas vara född 1999) får uppehållstillstånd 2018 (Expressen) eller kommer till Sverige 2018 (Aftonbladet)?

I det förra fallet kan han ha kommit 2015 under flyktingvågen, sagt sig vara minderårig (dvs 16 år), varit föremål för utredning under tre år, befunnits sakna flyktingskäl, men räddats av gymnasieamnestin, 2018, och i och med detta fått uppehållstillstånd samma år. Kanske har han nu misskött sina studier och inte kunnat få något jobb och nu blivit hysterisk för att bli hemskickad. Hur som helst: om han kom tidigare och blev gymnasieafghan 2018 är detta ett potentiellt större sprängstoff än om han kom 2018.

Vet du något om offren? Media har rapporterat om en äldre man som sökt tillflykt i en blomsteraffär och det går rykten om att en mamma med en liten flicka ska angripits. Finns det uppgifter om andra offer? Det är mycket konstigt att det är då tyst på den fronten, anser jag.
Citera
2021-03-04, 11:20
  #1678
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BoulevardAlruna
Man är så klart noga med, från mainstream media, att intervjua en annan invandrare så att Svensson ska tänka ”ja men han/hon var ju snäll, ska inte behöva lida för att en idiot går bärsärk... det har nog inget med religion och härkomst att göra... nej....det finns idioter bland alla!”
Men Svensson är inte så lättlurad längre.

Jo det är hen. Kolla in nästa val ska du få se. Eller när politikernas förtroende mäts.

Den här incidenten registreras inte på svenssons radar. Om en vecka är det glömt och man koncentrerar sig på nästa skidskytte utspel, måns, danny, andra chansen..
Citera
2021-03-04, 11:20
  #1679
Medlem
Rivarols avatar
Bra att daily Mail följer utvecklingen i Vetlanda.

https://www.dailymail.co.uk/video/newsalerts/video-2367862/Video-Swedish-cops-corden-area-scene-terror-attack-Vetlanda.html

Förmodligen måste vi följa händelsen helt i utländsk media eftersom svensk media kommer att mörka allt och förminska anknytningen till massinvandring.
Citera
2021-03-04, 11:20
  #1680
Medlem
Conny63s avatar
Utvisning är bara att glömma i detta fd Sverige , Utvisning är ju bara för de som sköter sig.politikerna som styr Sverige måste bort fort som fan
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in