Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel-Ben-ny
Polisen kommer att hålla en pressträff kring händelsen klockan 14.00.
Ha, förutom fika och bulle kommer de bara att bjuda på en orgie av floskler, bortförklaringar och politisk harm reduction.
Hörde tex nyligen på SR när den inkvoterade Henrik Torehammar frågade ut en politisk kommissarie/pressperson hos polisen, nån Angelica Isrealsson Silver.
Den tydligt förberedda frågan ”kan du säga om gm är svensk medborgare” ställdes; svaret blev ung ”nej den biten kan jag ingenting om, det vet jag inte, det har inte jag med att göra, det kanske de som utreder fallet vet något om”.
Och givetvis ingen följdfråga typ: men Expressen har gått ut med att det är en afghan, kan du kommentera det? ställdes.
Det är ju alldeles sjukt att en PRESS-talesperson inte skulle ha tagit del av uppgifter i en av landets största tidningar, och ännu sjukare att inte en sk journalist på SR skulle ha gjort det.
Men landet är ju sjukt.😐
Någon som har koll på det juridiska avs ev straff: vad kan skillnaden bli (i tid räknat) mellan bara mordförsök (om nu ingen dör) och mordförsök med terroruppsåt?