2021-02-24, 16:20
  #453037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
Att skydda riskgrupperna och hålla samhället öppet har varit den bakomliggande tanken till Folkhälsomyndighetens strategi. Den strategin har icke fungerat. Den här epidemin har visat att det inte går att skydda riskgrupperna, samtidigt som man låter epidemin härja i övriga samhället. Folkhälsomyndighetens gigantiska misslyckande har inte bara medfört en enorm mängd sjuk- och döds-fall. Strategin har även medfört att Sveriges invånare har fått leva med restriktioner, och ekonomin har tagit stor skada.

Den strategi som har visat sig fungera, är den strategi som Taiwan och Australien har tillämpat. Låt aldrig viruset få fäste i befolkningen.

Den stora skandalen, var att Folkhälsomyndigheten och regeringen tillät resenärer från länder med pågående epidemi att flöda in i Sverige, helt utan kontroll. Dom visste vad som pågick i Italien, men likväl fick återvändande skidturister bara kliva rakt in i svenska samhället och sprida smitta. Vad räknade makthavarna med att skulle hända när smittbärarna fick forsa in i Sverige i stor mängd?
Enligt dig är den ett misslyckade. Enligt andra är den lyckad. Sverige och svenskarna har kunnat leva i relativ frihet kontra nästan resten av EU under 2020 och ekonomin tycks ha klarat sig utmärkt. Man har försökt balansera åtgärderna. Det lyckades dock inte fullt ut. Framförallt inom SÄBO. I slutändan ledde det till att vi har runt 8% överdödlighet. Lågt i förhållande till stora delar av EU men högt jämfört med övriga Norden. Förövrigt så existerar det ingripande åtgärder även i vad du definerar som "lyckade" länder som slår hårt på folks liv. Jag vet dock att du har en närmast romantisk bild av allt är guld och gröna skogar i våra grannländer.
Citera
2021-02-24, 16:21
  #453038
Medlem
Hamsterbolls avatar
Nu börjar pressträffen.

Situationen är oroande.
Citera
2021-02-24, 16:23
  #453039
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittMalmoe
Nä nu räcker det med skitsnack! Vadå frukta.. ????

Detta virus har en Mortality Rate på 0,1% (ca 10.000 svenskar dog förra året av Covid.. resterande 90% av ca 97.000 avlidna dog av helt andra orsaker typ Cancer och hjärt/kärlproblem)

90% av de som dog var 70+... 75% var 80+
Ovan målgrupp av 70+ åringar är ca 1,7 miljoner... och endast 0,6% av denna högriskgrupp har dött med Covid!!.... 99,4 % är friska och vid liv.. !!!

Vad i helvete ovan är att frukta?????
Ska vi stänga ner hela samhällen bara för att minoritet riskerar bli sjuka.. men ändå överleva?
Får du din lön ur statskassan så du inte behöver bry dig om hur det går för företag???

Faktaresistenta känslostyrda fårskallar!

Fårskallen sitter på dig. De äldre har fruktat viruset och hållit sig undan smittan därmed har de inte hamnat i situationen att de behöver sjukhusvård.

Ingen har begärt att samhället ska stängas ner men vi ska inte köra ut alla äldre i affärer och restauranger som shopohollics för att upprätthålla en inbillad "normalitet" och rädda jobben åt alla diskare och bartenders. Till och med Tegnell fattar det.

Många unga saknar totalt empati, d.v.s. förmågan att sätta sig in i andras situation. Ni måste uppleva det själva. Om ni hinner så långt att ni får lite visdom, innan skrumplevern och alla förvärvade ,virus och könssjukdomar, lägger er i graven.
Citera
2021-02-24, 16:23
  #453040
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Nu börjar pressträffen.

Situationen är oroande.

Håll i, håll ut.
Citera
2021-02-24, 16:27
  #453041
Medlem
Samhället behöver öppnas upp inte stängas ytterligare.
Helt bisarrt låga dödstal som får oss att hålla miljarder människor under terrorattack.
Citera
2021-02-24, 16:28
  #453042
Medlem
Hamsterbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av prrrr
Håll i, håll ut.

Ja det var inte mycket nytt. Nya restriktioner men vilka?
Citera
2021-02-24, 16:30
  #453043
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aston-Martin
Spännande att se när tredje vågen barkar av rejält. När når vi toppen av den tredje vågen tro?
När sjukvården riskerar att bli överbelastad! Som vanligt.
Citera
2021-02-24, 16:31
  #453044
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Ja det var inte mycket nytt. Nya restriktioner men vilka?
Ekström sa att skolor är det sista de stänger.

Alltså före matbutiker t ex.

Den prioriteringen var ny för mig.

Stollar!!
Citera
2021-02-24, 16:31
  #453045
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Indeterminister
Du glömde alla inställda operationer, långtidssjuka etc.

Panemdemin har förorsakat att det är som en söndagsförmiddag på vårdinrättningarna. Ingen går dit de behöver inte någon akut vård. Tunga operationer som kräver intensivvård vet jag inget om men reservkapaciteten på IVA kapaciteten rapporteras vara 20%.

Långtidssjuka vad är det med dom har de blivit fler färre har de dött, behöver de akutvård men inte får?
Citera
2021-02-24, 16:34
  #453046
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Ja det var inte mycket nytt. Nya restriktioner men vilka?

Som jag förstod så var det inga nya rekommendationer. Bara lite information om läget
Citera
2021-02-24, 16:34
  #453047
Medlem
Oavsett hur man känner inför strategi och tidigare beslut är det nog väldigt få som känner sig helt trygga med dessa herrar vid rodret.
Citera
2021-02-24, 16:34
  #453048
Medlem
Madagascars avatar
Jag hoppas någon journalist har huvud nog att ställa fråga om den kraftigt ökade smittspridningen i Stockholm!!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in