Citat:
Ursprungligen postat av
Mosquitoseven
Utanförskapsområdena har ju byggts upp i cirka 40 år och kommer inte att försvinna eftersom integrationen är obefintlig och det fylls på i stor omfattning.
Återvandring är det enda rätta av de 1,5 miljoner som kommit de senaste 20 åren och som inte ska vara här.
Du svarade själv på det jag ville skriva (det fetade)
Det är just därför det är som det är. För att det har fyllts på med nyanlända i större takt än vad samhället har kunnat integrera. Jämför ett badkar där du fyller på mer än vad som rinner ut. Ja, det fylls på. Men i denna metafor så är det som rinner ut, de som kommer ut som integrerade personer i vårt samhälle. Så om du stänger av kranen så är badkaret en dag tomt och utanförskapsområdena finns inte längre.
Detta är enkel matematik och bevisas om och om igen i hela världen. Det finns inget exempel på något fall där det inte varit så här. Svenskar, Irländare och Italienare slogs och var hatade i USA ca 1890. Det är de inte längre. Finnar var hatade i Sverige 1950. Det är de inte längre. Juggar var hatade i Sverige 1990. Nu är de fotbollsfarsor. Iranier var hatade i Sverige 1990. Nu är de fotbollsfarsor. Somalier var hatade i Sverige 2021. Nu (2035) är de fotbollsfarsor.
Väx upp och inse faktum.