Citat:
Ursprungligen postat av
Siegfrid
Det här med att bryta ut ett ord och försöka få det till att uttalandet handlar om något annat, samtidigt som man anklagar för ordvrängeri.

Du beter ju dig som den mest oärlige och manipulerande journalist som ägnar sig åt att förvränga intervjuer genom att bara ta med lösryckta meningar ur en hel intervju.
Varför plötsligen tar du inte med första delen i det ursprungliga citatet som du hänvisade till utan i senare diskussioner endast den andra delen? Har frågat det tidigare men inget svar.
Ursprungliga citatet som du hänvisade till löd så här:
Citat:
Tegnell säger dock att man fortfarande hoppas att alla svenskar ska ha erbjudits vaccin innan midsommar.
– Vår bedömning som vi delar med regionerna är fortfarande att det ska gå men det kommer bli tufft under april och maj.
I det här citatet har jag understrukit hoppas och jag vidhåller att det är ett ordvrängeri att få ordet hoppas till att bli innebörden lova.