Citat:
Ursprungligen postat av
Pojkekorv
Är det inte ett problem som många organisationer har, att i goda tider så skapar man t.ex mongolag inom sporter och diverse hittepå för efterblivna. Där direkt så har man satt sig själv i en rävsax för då när sponsringen och liknande upphör, så drar pöbeldrevet igång så blir man framställd som satan själv. Alingsås har i 25 år i så fall gjort en god gärning. Dessa 25 års goda gärning har inget värde för när du slutar så är det mycket värre än de kommuner som inte gjort ett skit på 25 år.
Logiken är ju att det är bättre att avstå från goda gärningar för summan av de goda gärningarna är mindre än skiten man får för att sluta med den gärningen.
Det är kanske bättre att säga upp hemtjänstpersonal som jobbat i 25 år eller så ger man allt åt alla?
Ska det inte vara lika för alla? Alingsås har säkerligen verksamhet för de andra efterblivna i kommunen, varför skall han ha någon särställning? Det är väl ingen vare sig fullt frisk eller efterbliven som gillar att bli "uppsagd" han är ju knappast ensam i dessa tider.
Vore logiskt annars, men Allingsås har ju sagt att beslutet INTE hade något med ekonomin att göra så att det råder hårda tider är inte förklaringen till varför man plötsligt ville bli av med vedklyvaren. Förutom att han inte längre platsade in i bilden.
Det stor i första inlägget att det han gjorde behövdes i kommunen. Så det låter ju märkligt att man då vill sparka honom.
Man kan inte heller använda någon sorts omvänd rättvisa dvs. att om alla mongos inom kommunen inte har jobb - då ska ingen ha. Inte ens den som har haft jobb under en kvarts sekel och dessutom gör något kommunen har behov av.
Måste kännas lite snopet att nu behöva backa på saken istället för att tänka igenom den ordentligt i förväg. Hur ska man nu förklara att det FINNS behov om man just har försökt säga tvärtom. Bara för att folk protesterade då fick han behålla jobbet. Annars skulle man hellre ha betalat en massa bidrag till honom istället.