Verkar som jag får rätt i det att SCoV2 blir kvar hos oss för alltid. Viruset kommer sakta att inrangera sig bland de övriga HCoV:s som drabbar oss med jämna mellanrum. Allt handlar om att mänsklighetens samlade immunförsvar anpassar sig och kan hantera viruset bättre. För det kommer inte att bli någon flockimmunitet i egentlig mening. Viruset kommer dels att mutera (möjligtvis bli mildare i den processen) och framförallt så kommer immuniteten att vara avklingande hos de som haft sjukdomen. Man kommer att bli återinfekterad men med mildare symptom och till slut efter ett par decennier kommer allas immunförsvar att hantera det bättre och COVID19 blir till en mild förkylning hos de flesta även äldre.
Decennier säger jag. Ja, så lång tid kommer det att ta i vanliga fall men nu kommer vi att ha tillgång till vacciner. Det kommer att snabba på utveckling om vaccineringen görs rätt. Det är viktigt att riskgrupper nu vaccineras. Vi kommer dock att få anpassa vaccinerna med tiden tror jag. Det verkar vara lätt rent tekniskt med de nya teknikerna vi ser, men kom ihåg att det kräver omvaccinering. Därför är det viktig med strukturerad och riktade åtgärder.
Vad är det som är bäst då? Jag tror att den bästa effekten får man av vacciner av avdödade virus. Alternativet är att man har haft COVID19 och bildat antikroppar. Sedan kan man återvaccineras med ett vaccin som är anpassat till den prevalenta varianten av viruset som är specifikt riktat mot just det spike-proteinet.
Nu har vi tyvärr inte tillgång till t.ex. Sinovac's Coronavac utan har börjat med mRNA-vacciner. Ja, det är nog bra det med och som sagt så tror jag att den bästa effekten får man hos de som haft infektionen. Vi bör framförallt ägna oss åt våra äldre och de andra i riskgrupper dock.
Det här kommer inte att leda till någon flockimmunitet eller utrotande av COVID19 men det kommer att snabba på anpassningen. Det som kanske hade tagit ett par decennier kommer om allt går väl handla om ett par år.
Smolket i bägaren är dock faktiskt framförallt mRNA-vaccinerna som inte kommer att vara en lösning för många länder som i bl.a. tredje världen. Alldeles för dyr och komplicerad teknik. Jag hoppas verkligen inte att det övertag som mRNA-vaccinerna har just nu leder till att andra billigare tekniker hamnar i kölvattnet. Att västvärlden satsar allt på dessa. Det är mycket viktigt att vi även kommer igång med massvaccinering i alla länder. Det får inte ligga några hinder för detta i vägen. Vi får inte hamna i politiska pseudodiskussioner som var ursprungsländerna är för den övriga vaccinproduktionen. Då har vi ingen chans att vinna över viruset.
Ja, det var lite synpunkter nu på morgonen. Och om ni undrar så börjar livet att återvända här.
Här är lite tankar kring de nya mutationerna. Lite om hur framtiden kommer att utspela sig på det området. Just nu ställer de inte till problem för t.ex. vaccinerna och är troligtvis inte dödligare. Men de verkar vara mer smittsamma vilket är oroande:
We lost to SARS-CoV-2 in 2020. We can defeat B-117 in 2021
https://www.statnews.com/2021/01/09/we-lost-to-sars-cov-2-in-2020-we-can-defeat-b-117-in-2021/