Citat:
Ursprungligen postat av
hjaelploskille
Absolut inte, jag tycker att det är väldigt problematiskt men de allra flesta som gråter i tråden kommer inte se det som kapitalistiskt problem utan som något sorts vänsterextremt problem. Men nu pratar du om något annat, nämligen godtyckliga avstängningar.
Jag tycker att det är rimligt att sociala medier ska ha ToS som man inte får bryta mot om man ska befinna sig på deras plattformar. Du säger att de agerar godtyckligt, men det är inte sant. Det finns hur många konservativa röster som helst på Twitter och på Youtube är de betydligt större än vänstern. Att Trump nu är borttagen efter hans beteende efter valförlusten och vad det resulterade i på Capitol Hill är inte godtyckligt. Jag har egentligen aldrig varit med om att någon godtyckligt stängts av.
Stopp! Jag har aldrig sagt ett ord om att de
agerar godtyckligt just nu. Jag har sagt att det finns en risk för att de kan agera godtyckligt, och den risken ska inte få finnas om de innehar en såpass samhällsviktig roll som att de har kontroll över människors möjlighet till masskommunikation. Håller du inte med om detta? Tycker du inte att sociala medier borde ha hårdare regleringar då de också är en samhällsnyttig verksamhet?
'
Det är absolut ett kapitalistiskt problem. Eftersom kapitalism betyder privata näringsidkare och att det är just dessa privata näringsidkare som här också agerar kan man absolut talar om ett kapitalistiskt problem. Felet vänstern gör nu är ju dock att de väljer att gå storföretagen till mötes, vilket i grunden underminerar deras trovärdighet som antikapitalister. Men å andra sidan har vänstern gjort så extremt många fel de senaste åren att jag egentligen inte ens tycker att det är värt att ta upp. Faktum är att vänstern gjort så många fel att jag inte längre ser vänstern som ett hot eller några att ens ta på allvar.