Citat:
Ursprungligen postat av
fryskyl
Nej, absolut inte. Skulle nog säga att alla halvvägs sansade i tråden är fullständigt överens om att dessa upplopp aldrig hade ens en tillstymmelse till en chans att resultera i något konkret. Givetvis hade en gisslansituation varit allvarlig, och man kan till och med föreställa sig att Buffelmannen kunnat bajsa på Pelosis skrivbord, eller att nån senator rent av hade mördats. Men det hade ändå inte inneburit någon slags "revolution".
Som sagt, löjligt att tala om detta som något försök till en "statskupp". Det var allvarligt nog som det var, och de skyldiga (inklusive snuten - och Pelosi har ju redan kickat en) ska ställas till ansvar. Och Trumps agerande innan var under all kritik. Men det var inget kuppförsök.
Håller med, tror faktiskt att de själva blev förvånade att de kom förbi första staketet. Antagligen var de bara några som ville skaka på det och skrika USA, USA och känna sig tuffa.
Helt plötsligt så kunde de trampa rakt in och de hade ingen aning om vad de skulle göra. De vandrade runt dä inne mellan repen. Självklart gick några för långt och det slutade tragiskt.
T.o,m Sullivan sade att det inte var någon vandalsering även att han skulle tjäna på att beskriva dem som dödsknarkarnazister