2021-01-07, 13:26
  #4765
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rrpiper
Vänstern vill att du ska gilla Trump eftersom han är ofarlig. De låtsas att han är ett hot när han i själva verket är totalt ofarlig.
Han är det största hotet mot krigsindustrin, globalismen, teknokratin och neo-feudalismen de försöker inrätta.

Hur kan de gilla honom? Han har ju drivit politik som direkt strider mot alla deras agendor?
Citera
2021-01-07, 13:26
  #4766
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Rosenbad är mer att jämföra med Vitahuset.
Bor det folk där i?
Citera
2021-01-07, 13:26
  #4767
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Determinister
Skulden ligger på eliten, media och personen som sköt.

Är det bara jag som är förvånad att inte fler sköts? Det borde vara inskrivet i grundlagen att alla som obehörigt och medvetet tränger in i rikets centrala beslutsorgan under pågående session direkt skall skjutas och utan pardon. Hårda nypor krävs alltid i situationer som dessa för att snabbt kväsa pågående protester. Polisen behöver dock vara betydligt aggressivare om liknande situationer uppstår framöver och valförlorare med intention att ändå behålla makten behöver alltid skarp tillrättavisning. För övrigt bär personen själv största skulden och givetvis även Trump till stor del. Media kan inte åtalas såvida de inte uttryckligen manat till uppvigling samt därutöver möjligen de inom toppeliten som uttryckt sig på samma sätt som Trump men är nog är ytterst tveksamt. USAs president heter numera Joe, inte Trump något som betyder att Trump ska ut inom given tidsram eller, mot bakgrund av det som hänt, per omgående.
Citera
2021-01-07, 13:26
  #4768
Medlem
pinnpelle88s avatar
JUST NU: Polisen släpper bilder på misstänkta brottslingar som stormade, med våld, Capitol Hill!

https://media.thedonald.win/post/DoneADHT.jpeg
Citera
2021-01-07, 13:27
  #4769
Medlem
danmacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MmGox
Du gillar uppenbarligen krig och eliten. Så vi förstår din åsikt!

Men för oss populister och vanligt folk är han den bäste.

”Populister och vanligt folk” = blekfeta incels från LHS som skulle bo i en gammal husvagn om det inte vore för det svenska sociala skyddsnätet.
Citera
2021-01-07, 13:27
  #4770
Medlem
Docklands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LordBrettSinclair
Jag förstår mycket väl, men håller det för betydligt mindre sannolikt. Du drog till med det som jämförelse, fast du också vet att den var osannolik, och ställde den retoriska frågan. På den är svaret följaktligen nej.

Motivera gärna sannolikheten för gårdagens dans macabre, och dess korrelation med AFA/BLM. Hur mäter du sannolikheten i jämförelse?
Citera
2021-01-07, 13:28
  #4771
Medlem
Detekarvissts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalle632
Förnedrande för USA. Tänk att sitta ner med Putin eller Kina efter det här.

The silver lining är att detta verkar totalt bryta loss partiet från trumpismen vilket nog kan underlätta läkandet inrikes.


Det är ju snarare så att stora delar av GOP och demokraterna som helhet brutit sig loss från halva folket. Egentligen gjorde de det långt innan Trump men med honom blev det mycket tydligare. Ingen läkeprocess i världen kommer att kunna hela den enorma polarisering och förtroendekris som uppstått i USA. I längden kan man inte ha ett styrande etablissemang som verkar i något slags vacuum helt bortkopplade från stora delar av befolkningen.
Citera
2021-01-07, 13:29
  #4772
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LupesVulpus
Bor det folk där i?
Bägge är sätet för den exekutiva politiska makten.
Citera
2021-01-07, 13:29
  #4773
Medlem
Addhocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
US Air Force. Hon hade nog snarare varit upptagen med att bomba andra länder än att försvara USA. Har man en militär van att ta till våld när presidenten ropar skall man inte bli förvånad att militärer tar till våld när presidenten ropar, även om det är mot kongressen.

Anfall är bästa försvar och kontentan är att skydda och bevara USA/västvärlden/demokrati.
Citera
2021-01-07, 13:29
  #4774
Medlem
Davys avatar
Gör man intrång i ett skyddsobjekt tar man en enorm risk. Punkt.

Kasta skit på BLM för att de vill defunda polisen, sen ge polisen skit för att de försvarar en regeringsbyggnad.

Hävda attantifa infiltrerade protesterna men samtidigt hävda att Trump supportrarna hade rätt att göra intrång i kongressen.

Hur ska ni ha det?
Citera
2021-01-07, 13:29
  #4775
Medlem
DaddyD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av countolaf
Tungt klipp på när tjejen blir skjuten: Länk (Twitter).
Både Secret Service (som skyddade vicepresidenten) samt Capitol Police stod med dragna vapen. Det var ganska självklart att det var en dödsdom att försöka ta sig in, men ändå försökte hon. Tragiskt, men man kan samtidigt inte klandra den som sköt för att ha gjort sitt jobb.
Citera
2021-01-07, 13:30
  #4776
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LupesVulpus
Bor det folk där i?
Tror statsministern bor där i en lägenhet. Och de som är vakter har säkert lokaler för hela dygnet när de statministern med familj vistas där.

Men nu var det ju Kapitolium som terroristerna trängde sig in i på ett fullkomligt vidrigt och olagligt sätt. Och Trump han säger då att han älskar dem. Vilket känns skevt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in