Citat:
Ursprungligen postat av
Dickasso
Jepp det var en brainfart. Menar Pence så klart. Inte Biden. Men du förstod kanske det.
Jo, förmodade det. Trodde kanske snarare du menade Schumer, men skit samma. Men även CNN har nu gått över till studion med Anderson Cooper, så det är inte så att man skiter i punditsen nu bara för att de riktiga politikerna talar.
Citat:
Ursprungligen postat av
MrMadoff
Han fördömde i sista meningen.
Han var mycket förstående hela talet då han uttryckte det som att "historien upprepar sig" och det inte är "vårat" fel.
Detta är vad som händer när människorna tappar förtroendet för systemet och det slutar alltid likadant, avslutningsvis: "This is not your fault" Vet inte vem han fördrömmer, därför jag sökte feedbacks här om vad ni drog för slutsatser? Kräver han mer censur?
Söker förgäves klippet på internet men det är inte uppladdat någonstans än, skulle vilja höra det igen då det verkligen kändes som att han försökte framföra en poäng men jag vet inte vad..
Tack, det var ungefär vad jag uppfattar. Han kör det just nu också, citerar Cuomo "show me where it says that protesters have to be peaceful", eller vad det var. Att hatet grott under en lång tid. Att BLM eldades på som fan under sommaren, och att det vi ser nu är ungefär samma sak. AOC också med uppviglande kommentarer.
Vilket är rätt vågat just nu. Det jag såg på Fox innan var mer ett förbehållslöst fördömmande av the riots och Trump. Så Tucker lär få en del kritik för detta. Men han har rätt. Tillåter man Chaz så uppmuntrar man också sånt här. Så enkelt är det.
Klippet lär dyka upp på youtube snart.
Citat:
Ursprungligen postat av
Emma18
Personligen tror jag många av republikanerna i kongressen är lite smygglada över att allt detta inträffade då de nu kan skita i att protestera mot Biden's certifiering utan att bli korsfästa av resten av partiet. Många kände sig nog lite fastklämda mellan "a rock and a hard place" och nu får de en enkel väg ut som inte kan kritiseras så enkelt.
Kan tänka mig att detta stämmer. Trump tillhör hursomhelst det förgångna snart. Republikanerna måste hitta en ny väg framåt.