Citat:
Ursprungligen postat av
madchance
110000 doser är inte mycket. 0.5% av befolkningen om man ska ge två doser (och lägger undan hälften). Eller 1% av befolkningen om man ger en dos.
Du får ta i beaktning att 110.000 doser redan har getts till folk på särskilda boenden. Efter att denna dosen också ges är du uppe i ca 220.000 vaccinerade äldre. I Sverige bor det ungefär 500.000 människor som är över 80 år - vi kommer alltså att ha vaccinerat hälften utav dessa. Så naturligtvis kommer det att göra skillnad. Om ytterligare två veckor så har kanske 70% av dessa fått första dosen. Sverige får 110.000 vaccin i veckan nu när Modernas är godkänt.
Dessutom är ditt räkneexempel helt irrelevant om hur stor andel av totala befolkningen som fått det eftersom att man inte ska vaccinera 2:åriga barn. Du måste dels räkna bara andelen vuxna befolkningen och dels räkna med doserna som har varit.