Citat:
Ursprungligen postat av
Hellsculls
Jeg er helt enig med deg. Men det å stille spørsmål, er ikke synonymt med å gå til angrep. Går man høyt ut på banen, må man tåle en diskusjon. Det må da være åpenbart for de fleste, at det vi kjenner til av "bevis" i denne saken. er ikke i nærheten av å være fellende i en evt. rettssak. Hvis disse indisiene blir lagt fram i en rettssak, er jeg ikke i tvil om at SH vil greie å så tvil om bevisverdien av det som fremstilles som "mistenkelig".
SH er en erfaren advokat, han også hatt rollen som aktor i store rettssaker. Blant annet i rettsaken mot Be*ring Breiv*k.
Hvis politiet hadde hatt en sterk sak, hadde SH forlengst blitt tiltalt. Å dekke seg bak at man ikke har fått svar på alle prøvene, holder ikke.
Det er åpenbart at TH ikke kan være GM - hvor mange tabber er det sannsynlig at ett (tilsynelatende oppegående) menneske kan gjøre?
Åpenbare risikofaktorer ifm planlegging:
Indisiene som har dannet grunnlag for politiets siktelse av TH, preges av at altfor mange momenter som åpenbart kunne blitt unngått. Det er ulogisk og usannsynlig at TH har oversett så mange detaljer, som kunne blitt avslørende for ham. Når politiet mener at gjerningen er planlagt over lang tid, så passer det dårlig med THs systematiske væremåte:
- Risiko for at åstedet må rengjøres.
- Risiko for avslørende spor på klær og smykker.
- Risiko for avslørende detaljer i notatbøkene.
- Risiko for mistanke om noen av notatbøkene manglet.
- Risiko for mistanke ved å forandre på sine rutiner.
- Risiko for mediaoppmerksomhet.
- Risiko for mangeårig etterforskning.
- Risiko for avvisning/utpressing/svake ledd ved å engasjere medhjelpere.
- Risiko for avsløring av digitale spor ifm krypto-opplegget.
- Risiko med å ha hull i alibiet.
- Risiko med å slette anrop på mobiltelefonen.
- Risiko med manglende skoavtrykk i S4 og fingeravtrykk på trusselbrevet.
- Risiko for at AEHs digitale spor ifm (skilsmisseplaner, flytteplaner, helse-app) fører til mistanke, særlig hvis AEHs angivelige skilsmisseplaner og flytteplaner var en del av motivet. Siden de digitale sporene ikke kan spores, så bør enten TH eller de(n) som medvirket forutsett, at AEHs digitale spor kunne føre til mistanke.
- Risiko ved å ha møter med kryotoekspert kort tid før drapet, og fingere gjerningen som kidnapping, med løsepengekrav i kryptovaluta.
Det er åpenbart p.g.a. krypto-opplegget, at hvis TH er GM, så må han enten ha digital kompetanse eller at noen må ha medvirket.
- Risiko for at politiet ville finne samlingen med avisutklippene, som dreide seg om uløste drap, og at disse ville vekke mistanke.
- Risiko for at uregistrerte våpen og ammunisjon ble avslørt, og mistanker rundt disse.