Citat:
Ursprungligen postat av
scrollock
Beror på vad du menar med populär. Trump fick långt fler röster i absoluta tal än vad Roosevelt någonsin fått. Dessutom så stöttade Trump fans honom med långt större enthusiasm och passion ön vad motsvarande gjorde för Rooselvelt. Med detta menar jag att det räcker med att titta på alla rallyn etc. som hållits för Trump såväl inom USA som utomlands. Detta i sig tyder på att Trump förlorat pga. falskspel eftersom Trumps supportrar varit VÄLDIGT röstbenägna, i långt större utsträckning än vad Bidens har varit, där man haft slogans som "Settle for Biden" etc. Dvs. man vet med sig själv att Biden inte varit en populär kandidat men man säger "C'mon man! Vote for 'em anyway!"
Man kan inte slå mer än motståndet.
Vad som bör påpekas i sammanhanget är att befolkningen 1936 var ungefär 136 miljoner. Rent allmänt har en nutida kandidat därför fler röster. Faktorskillnaden i befolkning är 2,43. Roosevelts röster måste multipliceras med denna faktor för att de skall göras rättvisa med dagens val. Dessutom var deltagandet lägre under det valet.
Räknar man om för sådana faktorer hamnar Roosevelts röstetal på ungefär detsamma som Trumps, med den skillnaden att motståndaren låg ljusår efter och fick 8 elektorsröster.
Att Trumps supportrar är röstbenägna betyder ingenting. Det avgörande här är att långt talrikare kohorter har gått och röstat för Biden.
Som sammanfattning är allt du skriver bara ett hittepå; argument som inte har någon bevisad bäring på valet.
Det finns inget som säger att de som röstade på Biden måste bete sig som Trumps supportrar.
Men det är som vanligt. Vi människor vill ha något att ta på, vi vill förklara saker inom den horisont vi klarar av att greppa, och därför dyker det upp argument som, high energy, många närvarande.
I verkligheten är dock själva valresultatet nästan det enda vi har att gå på, och det är det och andra undersökningar som kommer att förklara valet 2020 i historieböckerna.