Citat:
Ursprungligen postat av
arcsin
Man sa att liknande saker skulle hända i våras. Ändå har vi inte sett någon kollaps hos sjukvården, trots att vi inte har lika hårda restriktioner som andra länder. Du glömmer också att man har en annan medvetenhet om viruset idag. Jag tror inte vi behöver oroa oss särskilt mycket för den nya varianten.
Sjukvården kollapsar aldrig*, i den bemärkelse att man inte klarar att vaska fram akutvård. Däremot kollapsar den ju i den bemärkelsen att mycket annan vård blir lidande, sådant som bedöms ej akut men ju ändå på sikt påverkar hälsan negativt för den individ som råkar ut för det. När tillräckligt många individer råkar ut för det får det också påverkan på folkhälsan.
Det är den enda anledningen till att det är så hårda tag mot detta virus, att underlätta för sjukvården. Virusets dödlighet står i sig inte i proportion till åtgärderna. Men eftersom så många blir smittade, blir också antalet som blir så sjuka att de är i behov av sjukvård så många att det anstränger vården. Det är ju det vi ser, och det har jag respekt för och gör vad jag kan för att lindra det. Utan att för den delen bli alarmistisk och ropa på världens undergång.
*det finns naturligtvis en bortre gräns för vad man kan vaska fram även vad gäller akutvård. Men sjukvården är den sektor som är allra bäst på att ställa om till nya förutsättningar så det tar lång tid innan man kommer dit.