2020-12-09, 22:10
  #22621
Medlem
28dagar-senares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aramir2
Det hela hade varit lättare om de hade några som helst bevis de kan presentera inför en domstol.
Vilket de inte har.

Varför är du övertygad om att det skett när inga bevis för det har presenterats?
Kan det vara för att du inte gillar resultatet?

Helt ärligt så är jag ingen Trumpare men rätt ska vara rätt, och hur vet du att det inte finns bevis bara för att du anser att det inte finns bevis.

https://image.shutterstock.com/image-vector/illustration-cartoon-three-monkeys-see-260nw-126392426.jpg
2020-12-09, 22:12
  #22622
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 28dagar-senare
Helt ärligt så är jag ingen Trumpare men rätt ska vara rätt, och hur vet du att det inte finns bevis bara för att du anser att det inte finns bevis.

https://image.shutterstock.com/image-vector/illustration-cartoon-three-monkeys-see-260nw-126392426.jpg

Jag utgår från vad man presenterar inför domstol.
2020-12-09, 22:12
  #22623
Medlem
Scrip7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DonaldTrummp
Får stater stämma varandra? Hur ofta har det skett?

Mike Pence
Ja, stater får lov att stämma varandra och det har hänt väldigt många gånger under historiens gång.
https://law.justia.com/constitution/us/article-3/29-suits-between-two-or-more-states.html
2020-12-09, 22:13
  #22624
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DonaldTrummp
Jag är med litegrann men förstår inte riktigt brottsrubriceringen.

Mike Pence

Man har brutit mot konstitutionen. Om högsta domstolen, direkt eller indirekt, ger sitt samtycke så invaliderar man hela det regelverk unionen bygger på och man gör sig själv till en illegitim domstol. Då går vi in i en postkonstitutionell era vilket är dramatiskt.

Försvarar man konstitutionen kommer sannolikt varken Biden eller Trump få 270 elektorer vilket lämnar frågan om president till kongressen. Där vinner sannolikt Trump.
2020-12-09, 22:13
  #22625
Medlem
Smurfanerlites avatar
Citat:
Ursprungligen postat av squeaky
Ett extremt desperat försök att åstadkomma något men expertisen tror att det kommer att skita sig.


https://twitter.com/BadFoxGraphics/status/1336455399462084612?s=19

"Expertisen" vilka är de?
Är det vänsteraktivisten på twitter du länkade till eller CNN?
2020-12-09, 22:15
  #22626
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aramir2
Maskinerna är granskade och godkända.
Eventuella bevis om fusk från individer har undersökts och avfärdats, flera gånger om.

Men ändå så påstår du att maskiner kan manipuleras, vad spelar en certifiering för någon roll då? Inte är det ett garantibevis på att maskinerna är säkra i alla fall.

Hur undersöktes maskiner som avfärdade anklagelser om manipulation?
2020-12-09, 22:15
  #22627
Medlem
crisscrosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DonaldTrummp
Får stater stämma varandra? Hur ofta har det skett?

Mike Pence
Verkar hända då och då:
https://www.supremecourt.gov/search.aspx?filename=/docket/docketfiles/html/public/22o141.html
https://www.supremecourt.gov/search.aspx?filename=/docket/docketfiles/html/public/22o105.html
https://www.supremecourt.gov/search.aspx?filename=/docket/docketfiles/html/public/22o154.html

Verkar bara vara att räkna bakåt från den aktuella 22O155 så det finns en del....
Antar att O står för Original, dvs deras original jurisdiction som är just när stater stämmer varandra. Detta kan ej tas upp någon annanstans.
2020-12-09, 22:15
  #22628
Medlem
Smurfanerlites avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fittahora
Utan att ha läst stämningen så vet jag inte om det stämmer. Rätta mig om jag har fel, men man stämde för att förfarandet för utnämningen av elektorsrösterna ändrats av icke lagstiftande organ samt att olika regler gällt inom olika kommuner, vilket båda strider mot konstitutionen.

Tror inte det finns någonting i konstitutionen som säger hur man skall rösta, eller ens att man ska rösta. Den anger bara att elektorer skall utses, när och hur dem skall levereras.

Varför inte börja med att läsa stämningen istället för att tjejgissa?
2020-12-09, 22:18
  #22629
Medlem
Smurfanerlites avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
https://www.cnbc.com/2020/12/08/texas-sues-four-battleground-states-in-supreme-court-over-unlawful-election-results.html

Vem tycker du de skall kalla som vittne för en förfalskad underskrift?
2020-12-09, 22:20
  #22630
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aramir2
De granskar 22 maskiner men det har som sagt inget med presidentvalet att göra och handlar inte om någon manipulering av programkod utan det handlar om att 3st röster kan ha skadats vid den maskinella räkningen.
Marginalen i det valet som berörs är 1 röst, därför är en granskning befogad.

Annars stämmer det ja, de har inte fått tillgång till maskinerna.
Det är ju ganska logiskt faktiskt.
Man behöver ju bevis för att få genomsöka saker, det räcker inte med påståenden eller att begära att få tillgång.

Du kan ju inte bara säga att du tror att microsoft har spyware i sina program och därför borde du få rätten att granska deras källkod.
Det är på den nivån de ligger på, de kräver att få tillgång till källkod och upphovsrättsskyddad material för att leta efter bevis. Inte för att de har bevis för fusk utan för att de helt enkelt hoppas kunna hitta något.
Det är ju knappast rimligt.

Det saknades en röst efter valet. maskinen tar en bild av själva rösten, den bilden utgör sedan själva registreringen. Rösten är registrerad men inte redovisad. Vart tog den vägen?

Du tror dom letar efter skrynklig papperslapp?

Studera istället hur Dominions maskiner fungerar innan du skriver fler inlägg.
2020-12-09, 22:21
  #22631
Medlem
Finns ett par klipp till på Youtube om röstmaskinerna där svagheter gås igenom

Symantec har själva gått igenom en maskin och det är oroväckande hur många svagheter så viktiga maskiner har.

https://youtu.be/wmoxE1sJc1c
2020-12-09, 22:23
  #22632
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smurfanerlite
Vem tycker du de skall kalla som vittne för en förfalskad underskrift?

Den person vars underskrift påstås vara förfalskad.

Om jag påstår att någon falskt skrivit under med din underskift på ett dokument så styrker jag det genom att du vittnar om att underskriften inte är din, du har inte skrivit under.

Så om de påstår att dessa 80 000 underskrifter är falska bör de alltså få någon av dessa 80 000 personer vars underskrifter har använts att vittna om att de inte skrivit under.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in