2020-12-08, 08:20
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av irishrage
Vi ska inte ha någon kung det är otidsenligt. Gör om slotten till hyresrätter.

Inte flyktingboende då? Skulle passa den socialistiska eliten som handen i handsken!
Vi får bort tradition, vi får kulturella nyskapande och kostnaden är likvärdig!
Vi kanske till och med kan få japaner fota afghaner/syrier samtidigt som de blir våldtagna?
Citera
2020-12-08, 10:15
  #134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av smartjavel
Det är inte 1500-talet längre, dom har ju inte ens något makt.

Tänk hur många afghaner vi hade kunnat hjälpa för 5 miljoner. Kanske kungafamiljen är egoistiska högerextremister
Javiast , skänk alla knugens slott till allah världens fattiga 70-80 miljorner till är inga problem enligt Annie Lööf & Co.
Citera
2020-12-08, 10:25
  #135
Medlem
Frawjons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Greenspam
https://www.expressen.se/dinapengar/bostad/skenande-kostnader-och-pengadispyt-nar-prinsessan-renoverar/

Är det ok att dina skattepengar går till att bygga walk-in-closets?

Nej, men som tur är bidrar jag inte till det s.k. samhället heller.
Citera
2020-12-08, 12:28
  #136
Medlem
Faceless-Voids avatar
Har inget emot det. Kungafamiljen ger Sverige ovärderlig PR tillbaka. 5 känns ändå lite för en prinsessa. Tycker man kan kolla vad andra länders prinsar/prinsessor kostar innan man börjar gapa. Hade inte Sverige slösat så in i helvete redan så kanske man hade höjt ögonbrynet.
Citera
2020-12-08, 12:29
  #137
Medlem
Faceless-Voids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av irishrage
Vi ska inte ha någon kung det är otidsenligt. Gör om slotten till hyresrätter.
Kungafamiljen bidrar mer till samhället än vad du någonsin kommer att göra.
Citera
2020-12-08, 12:41
  #138
Medlem
15minFames avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucioFontana
Jobbar? Är du helt jävla tokig i huvet?
Ja, de jobbar. Jag följer kungahuset på facebook och de lägger upp rätt mycket om allt de gör vilket är mer än parties du ser i damtidningar. De har heller inget privatliv utan har papparazzi efter sig. Kändisarna har valt det livet, de har inte valt det utan är födda in i det.
De är också bra represetanter för Sverige.
Citera
2020-12-08, 12:42
  #139
Medlem
Svenska Akademin har fått krav på sig om att betala hyra för sina lokaler trot att den har ett gammalt avtal om att staten ska tillhandahålla och vårda lokalerna fritt för verksamheten. Det pågår nu förhandlingar om detta gamla avtal.

Kungahuset har genom avtal med svenska staten rätt att fritt förfoga över svenska slott och bostäder. Kanske är det dags nu att omförhandla dessa bostadsförmåner för kungahusets medlemmar?

Kungen har satt ett streck för hur många som ska tillhöra Kungafamiljen och som ska ha del av försörjning genom apanage. Han borde satt strecket vid dottern Madeleine som gift sig med en utländsk man och faktiskt lämnat landet. När hon med man och barn kommer till Sverige för att besöka sina föräldrar och syskon med barn, så bör de rimligen kunna bo hos dem eller ta in på hotell. Hon har lämnat Sverige och kommer mest hit vid behov av svensk avgiftsfri förlossningsvård. Och det lär väl inte bli fler barn nu.

Hon bör absolut inte på något vis försörjas av svenska skattebetalare.
Citera
2020-12-08, 14:13
  #140
Medlem
CokeLaRocks avatar
Tycker att kungafamiljen förtjänar varje krona. Utmärkta representanter för Sverige som dessutom med sin närvaro står för åtskilliga miljoner om inte miljarder i turistintäkter. En kungafamilj representerar landet och därför ska se bo flott, oavsett om de är på skattebetalarnas bekostnad eller inte. Det sjuka är att samma personer som gnäller över kungahusets apanage är samma dårar som inte har något som helst problem att bränna åtskilliga miljarder på somaliska megafamiljer och hazariska våldtäktare.
Citera
2020-12-08, 14:50
  #141
Medlem
irishrages avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Faceless-Void
Kungafamiljen bidrar mer till samhället än vad du någonsin kommer att göra.
Jag ser honom som en kostnad. Jag jobbar och betalar skatt. Det är förlegat att födas in i något.
Citera
2020-12-08, 15:29
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iAmLane
Monarkin är viktig, varför skulle det inte vara ok? Jag betalar då ingen skatt iofs.
Monarki är odemokratiskt. Ska man bli något så är det på egna meriter. Jag håller med kungen i hans valspråk "för Sverige i tiden". För mej betyder det republik nu.
Citera
2020-12-08, 15:36
  #143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Retsina
Det är inget att snacka om. Jag tycker det är rätt, Chris är dessutom en hyvens karl.
Dom gånger Chris är med i offentlighet så ser han väldigt obekväm och uttråkad ut.
Citera
2020-12-08, 15:43
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Faceless-Void
Har inget emot det. Kungafamiljen ger Sverige ovärderlig PR tillbaka. 5 känns ändå lite för en prinsessa. Tycker man kan kolla vad andra länders prinsar/prinsessor kostar innan man börjar gapa. Hade inte Sverige slösat så in i helvete redan så kanske man hade höjt ögonbrynet.
"ovärderlig PR". Tveksamt, Exportrådet säger att kungahuset inte har några positiva effekter på Sveriges export. De borde veta. Även förre Volvochefen, PG Gyllenhammar var väldigt kritisk till när kungen var med på "marknadsföringsresor" ute i världen. Han tillförde inget, snarare tvärtom.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in