2020-12-07, 08:40
  #21193
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dannelius
https://twitter.com/marklevinshow/status/1335601884330127369?s=20
The math don´t ad up..

Det där är exakt min syn med. Det är siffror och händelser under räkningens gång som inte stämmer. Det känns lite som att vara Copernicus och en misstanke att jorden kanske inte är i centrum. Sedan står alla präster och skriker "var är bevisen din idiot? Bränn honom!!!"

Med Dominion har man 100% kontroll och möjlighet att flippa röster. Det är en räknare, inte mekanisk utan elekronisk med mjukvara. Det finns bevis på Youtube som visar hur enkelt det är att hacka och ändrra en del av koden som summerar rösterna.

Tror ni att demokrater är någon form av vita riddare? Jag ser dem som prästerskapet.
2020-12-07, 09:01
  #21194
Avstängd
DrunkenZealots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Jo, Biden har nu säkrat 279 elektorer, så utom allt tvivel blir han president. I det läget brukar de flesta gratulera vinnaren, men nu har Trump spridit fake news och upprepat "valfusk"-ordet så många gånger att hans eget folk inte vågar säga något.
Men det hedrar republikanerna i kongressen att bara 2 står bakom Trumps fake news.
Fast i detta fall så finns det en annan anledning till att man inte skall gratulera vinnaren.

Så fort som Biden är president, så kommer halva USA vilja se honom död(och då tänker jag inte på republikaner utan att demokrater vill ha en kvinnlig president). Den stackaren kommer väl få arsenik till frukost.
2020-12-07, 09:12
  #21195
Medlem
Fittahoras avatar
En tanke som slagit mig är att datumet den 14 december inte är den viktigaste brytpunkten för att fullborda valfusket, utan det är den 8 december. Anledningen är att Högsta domstolen måste ha sagt sitt senast 6 dagar före elektorsomröstningen.

Jag har argumenterat för att Trump vill att domstolarna skall rösta emot honom och att Biden skall utses som ny president, allt för att visa det amerikanska folket hur korrupt systemet är. Eftersom högsta domstolen måste döma senast 6 dagar före elektorsomröstningen, som enligt konstitutionen är den 14 december, kan i praktiken inte utnämningen av en ny president påverkas i domstolarna efter detta datum.

8 december är i morgon...
2020-12-07, 09:19
  #21196
Medlem
Bill Barr har Medelar att han överväger att säga upp sig i åt.
USAs militärdomstolar har ställt in alla planlagda aktiviteter från idag och 10 dagar framöver.
Spännande tider.
2020-12-07, 09:25
  #21197
Medlem
JoeBidens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fittahora
En tanke som slagit mig är att datumet den 14 december inte är den viktigaste brytpunkten för att fullborda valfusket, utan det är den 8 december. Anledningen är att Högsta domstolen måste ha sagt sitt senast 6 dagar före elektorsomröstningen.

Jag har argumenterat för att Trump vill att domstolarna skall rösta emot honom och att Biden skall utses som ny president, allt för att visa det amerikanska folket hur korrupt systemet är. Eftersom högsta domstolen måste döma senast 6 dagar före elektorsomröstningen, som enligt konstitutionen är den 14 december, kan i praktiken inte utnämningen av en ny president påverkas i domstolarna efter detta datum.

8 december är i morgon...

Jag tror att HD faktiskt är irrelevant i detta fall. Allt handlar om att övertyga delstaternas egna kongresser, de republikanskt kontrollerade i swing statsen, att själva "ogiltigförklara" valet och på så vid oskadliggöra sina Biden elektorsröster. Det är för kort tid att bevisa valfusk helt enkelt, bevisen är för fragmenterade. Vanliga bedrägerifall brukar ju ta månader eller år att bygga upp, speciellt när det gäller finansiella bedrägerier, som electoral/voter fraud kan anses vara relativt snarlik i komplexitet. Komplexitet som att bevisa att det påverkade valutgången.

Men menar, om 75%+ av de republikanska väljarna tror att det var riggat, då gör nog de republikanska delstatspolitikerna klokt i att åtminstone överväga att ogiltigförklara sin delstatsval.
2020-12-07, 09:27
  #21198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Den som följer rapporteringen i media vet att Biden har säkrat presidentposten.

Biden officially secures enough electors to become president

California certified its presidential election Friday and appointed 55 electors pledged to vote for Democrat Joe Biden, officially handing him the Electoral College majority needed to win the White House.

Although it’s been apparent for weeks that Biden won the presidential election, his accrual of more than 270 electors is the first step toward the White House, said Edward B. Foley, a law professor at Ohio State University.
“It is a legal milestone and the first milestone that has that status,” Foley said. “Everything prior to that was premised on what we call projections.”

Biden officially secures enough electors to become president (apnews.com)

Men om man lyssnar på Trump och hans ryktesspridning så missar man detta och lever i en annan verklighet.

Mycke att bry sej om 🙄 Det börja de ju tjata om redan på valdagen när folk fortfarande stog i kö till vallokalerna. Partiskt önsketänkande från deep stats megafoner 🙂
2020-12-07, 09:36
  #21199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Som redan har påpekats, övervakningskameran täcker troligen inte in hela lokalen och ger därmed inte hela bilden.

Dessutom är den där kortviden givetvis ingen fullständig time-lapse. Trumpgänget har plockat ut det de ville visa upp.
Vad vi har är en video ingen lyckats förklara varför den ser ut som den gör. Vad du gissar dig till känns mindre intressant. Hade det du säger stämt hade man redan presenterat detta. Dom har ett problem i Georgia, folket litar inte på valresultatet det var nånting dom alla var överrens om på hearingen. De folkvalda representanterna behöver kunna svara folket de respresenterar vad som hände på denna video, oavsätt om din gissning att är att det finns en rimlig och logisk förklaring men man undanhåller den informationen från folkets representanter, känns jävligt dumt och att ha det som troligast scenario utan en källa som backar upp det, förlåt men hur blåögd är du som sitter och hittar på långsökta förklaringar å andras vägnar hehe. Synd att Brannon ville hålla på videon också som visar att det finns fler folk i lokalen men låt mig gissa, dom klättade in och ut genom ett fönster och var alltid på en plats i lokalen som inte kom med på kameran

Jätte kul och se hur flashback helt plötsligt blev en plats där man inte får använda sig av kameraövervakning som bevisning.

Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
En del av folket, och förmodligen en minoritet.
Bara själva grejen att du får lägga in "förmodligen" säger dig hur många det faktiskt är. Alla folkvalda representanter i Georgia var överrens om att folket i Georgia inte litade på resultatet. Alla utom psycho Karen var överrens om att de behövde undersöka videon så de kunde ge svar till röstarna. Vad är din förklaring till att man undanhåller en rimlig och logisk förklaring för dessa människor så de kan besvara frågorna?
2020-12-07, 09:40
  #21200
Medlem
Stig-Britts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JoeBiden
Men menar, om 75%+ av de republikanska väljarna tror att det var riggat, då gör nog de republikanska delstatspolitikerna klokt i att åtminstone överväga att ogiltigförklara sin delstatsval.

20-30% av demokraterna tror att valet är riggat.

https://twitter.com/Rasmussen_Poll/status/1329741803025801217?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5 Etweetembed%7Ctwterm%5E1329741803025801217%7Ctwgr% 5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bizpacr eview.com%2F2020%2F11%2F21%2Frasmussen-poll-20-30-of-democrats-beli eve-the-election-was-stolen-from-trump-998438%2F

Det är definitivt nog med väljare för att undersöka allting vidare istället för att säga "nä men det finns inga bevis, move along."

Om vi antar att det är ungefär lika många demokrater som republikaner, och med hänvisning till siffrorna ovan, så misstänker VARANNAN VÄLJARE att det kan röra sig om valfusk. Om det inte är skäl nog att utreda saken så vet jag inte vad som skulle vara det.
2020-12-07, 10:01
  #21201
Medlem
Tåls att påpeka igen;
* Huvuduppgiften för USA:s president är att upprätthålla konstitutionen, det är hans primära uppgift att skydda den mot yttre och inre hot.
* Med alla vittnesuppgifter gällande valfusk, videoklipp osv så är det presidentens uppgift att se till så att valet, både presidentvalet och valet till kongressen, har gått rätt till. Oavsett vem det gynnar
* Eftersom ett omfattande valfusk, dvs ett inre hot mot konstitutionen, skulle omkullkasta hela republikens grundvalar så har presidenten rätt att införa "martial law".
* Martial law, "militär lag", innebär att det civila rättssamhället sätts på paus i en region eller hela landet och militären tar över ansvaret för lag och ordning. Detta kan presidenten genomföra genom att hävda tex National Emegency.
* Detta har hänt ett flertal gånger i USA:s historia. B Clinton 17 ggr, Bush 13 ggr, Obama 12 ggr, Trump 7 ggr. Faktum är att 35 av 69 "National Emergencies" sedan 1976 fortfarande är aktiva. Dock aldrig tidigare under ett val.
* Martial law är inte statskupp, trots det är det exakt vad msm kommer hävda. Tvärtom är det presidentens uppgift och jag är ganska säker (men behöver få bekräftelse på detta påstående) att presidenten kan bli åtalad av kongressen om han INTE tar till sig och agerar på starka uppgifter om tex valfusk eftersom det skulle innebära att han bryter mot sin primära arbetsuppgift.

Ni som anser att detta är fel får gärna säga emot på villkor att ni visar vad som är rätt.
Eller lägg till information om ni anser saknas.
2020-12-07, 10:03
  #21202
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Tror du att det är omöjligt att ändra adressen för röstens skull? Antingen den vanliga vägen eller hacka registret ett dygn, för att sedan återställas när rösten gått iväg.

Det är bra funderingar.

När jag har läst i tidningar från USA över hur det går till i Georgia med poströster, har de varit något luddiga. Därför tog jag mig före att titta på vad staten själv skriver, vilket är följande. Texten finns längst ned på sidan fem i det länkade dokumentet.

Citat:
Once the information on the oath envelope is verified, the registrar will compare your absentee ballot oath envelope to your voter registration card to verify your signature, as well as compare your signature on the ballot envelope with your signature on the absentee application. On Election Day, the ballot and the envelope are separated to ensure confidentiality of the ballot.

https://sos.ga.gov/admin/uploads/Absentee_Voting_A_Guide_for_Registered_Voters_v1_2 0141.pdf

En röstare måste alltså:

1: regga sig med hjälp av ett voter registration card
2: skicka in en ansökan om att få en poströst
3: skicka in poströsten.

Alla dessa tre dokument har vanligen en underskrift som man kan jämföra, och skall jämföra, men man kan även regga sig genom dartarn, genom att uppge sitt körkortsnummer och diverse annat. Här är länken till sidan.

https://registertovote.sos.ga.gov/GAOLVR/welcometoga.do#no-back-button

Man får klicka nere till vänster för att komma igång, men man kommer inte mycket längre eftersom man snabbt måste uppge ett körkorts- eller idnummer. Emellertid; det är svårt att se att en registrering på det viset skulle kunna innehålla en handskriven underskrift, såvida inte körkortet eller idkortet finns inscannat, och går att plocka fram.

Vi ska gå tillbaka till det tidigare dokumentet, för på sidan fyra står det så här.

Citat:
...no absentee ballot shall be mailed to an address other than the permanent mailing address of the elector as recorded on the elector’s voter registration record or a temporary out-of-county or out-of-municipality address.

Riktigt hur de sparar dessa voter registration cards har jag inte luskat ut, men det enklaste att tänka sig är att de finns kvar i fysisk form hos den lokala valmyndigheten, som har en adress vilken är den man skickar allt till.

Men det är inte där man röstar, och inte där man räknar. Videon vi såg ifrån Fulton county, Atlanta, Georgia, kommer exempelvis från en arena som heter State Farm Arena, och ligger ca. 500 meter från myndigheten. Man kör ut poströsterna till rätt vallokal under valdagen, där de sprättas och räknas. Ja, såvida man har fyllt i valsedeln på ett sätt som går att begripa

Vad man måste ha i vallokalen är en lista över vilka som får rösta där, alltså även de som har bett om att få poströsta. Orsaken är att den som har bett om att få poströsta förstås ändå kan gå och rösta på valdagen. Denna person får då inte ha skickat tillbaka sin ifyllda röst, utan tar istället med sig poströsten. Det står på sidan sju i det länkade dokumentet.

Citat:
If the ballot has been voted and returned to and received by the board of registrars, then the absentee ballot shall be deemed to have been voted.No other ballot shall be issued. If you still have the absentee ballot and give it to the poll manager of the precinct in which your name appears on the electors list, then the elector may vote a regular ballot.

Skall man fuska med något av det här måste man därför ha en fuskadress redan på sitt voter registration card, och om man gör det skulle det vara mycket lätt att upptäcka, eftersom den verkliga personen inte bor där.

Något mer om sprättade poströster: efter att det har gjorts kan man inte längre koppla ett kuvert till en valsedel, så valhemligheten behålls. Ändå sparas kuvertet också. Det innebär dock att förnyade undersökningar och jämförelser av underskrifter omöjligen kan peka ut just vilka röster som eventuellt skall ogiltigförklaras. Där får man fråga sig om sådana undersökningar därför är meningsfulla. De skulle inte ge så mycket såvida det inte skulle visa sig att en stor majoritet av dem var fuskröster.

Överhuvudtaget verkar ett system med jämförande av underskrifter högst arbiträrt, och man kan ana att valarbetare Marx kanske godkänner sådana som Hitler inte vill veta av

Det finns ett annat problem med det här sättet att fuska på, nämligen det faktum att de som vill fuska inte på förhand kan veta om individerna kanske själva beslutar sig för att rösta i valet. I folkrika storstadskvarter skulle det med säkerhet dyka upp exempel på att samma person vill regga sig två gånger, och att andra kommer till vallokalen bara för att finna att någon annan djävel redan har röstat för dem.

En annan sak att tillägga är att man förstås måste identifiera sig när man vill regga sig, som du kunde se på länken till registrering på nätet. Något så här ser eventuella papperskort ut förresten.

https://eforms.com/download/2017/10/Georgia-Voter-Registration-Application.pdf

Sammantaget betyder det här att det måste vara en mycket inflytelserik och stor organisation för att klara av ett sådant här fusk, och förmodligen är då mer eller mindre alla insyltade på den lokala valmyndigheten, och inte bara på den nivån, eller inom den myndigheten.

Ändå verkar ingen ha upptäckt något.
2020-12-07, 10:08
  #21203
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smultronkungen2
Bara själva grejen att du får lägga in "förmodligen" säger dig hur många det faktiskt är. Alla folkvalda representanter i Georgia var överrens om att folket i Georgia inte litade på resultatet. Alla utom psycho Karen var överrens om att de behövde undersöka videon så de kunde ge svar till röstarna. Vad är din förklaring till att man undanhåller en rimlig och logisk förklaring för dessa människor så de kan besvara frågorna?

Eller så är det bara för att inte skriva på ett polemiskt sätt.
2020-12-07, 10:08
  #21204
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Den som följer rapporteringen i media vet att Biden har säkrat presidentposten.

Biden officially secures enough electors to become president

California certified its presidential election Friday and appointed 55 electors pledged to vote for Democrat Joe Biden, officially handing him the Electoral College majority needed to win the White House.

Although it’s been apparent for weeks that Biden won the presidential election, his accrual of more than 270 electors is the first step toward the White House, said Edward B. Foley, a law professor at Ohio State University.
“It is a legal milestone and the first milestone that has that status,” Foley said. “Everything prior to that was premised on what we call projections.”

Biden officially secures enough electors to become president (apnews.com)

Men om man lyssnar på Trump och hans ryktesspridning så missar man detta och lever i en annan verklighet.

Citat:
Ursprungligen postat av Elgrego
Alla som har ngt i huvudet förstår att det ligger en hund begraven. Sluta lita så blint på vad som rapporteras av SVT och TV4

Han är vänster. Då litar man på överklassen.
Dagens godhetsfolk lyssnar bara på vad eliten säger och inte några revolutionärer säger.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in