Citat:
Ursprungligen postat av
painkiler
Vad är defentionen nöjaktigt plausibel? Vatten på bildäck på bildäck och ett bogvisir som lossnar klarar av att förklara det.
och jag har fortfarande inte ens hört om nån annan plausibel teori utan vatten på bildäck, kan du hänvisa till nån? Du som inte är nöjd med den hav.kom kommit med måste ja ha några på hög.
och hålet den här tråden handlar om verkar heller inte hjälpa nån sån teori på traven.
Jo, jag har en teori, den funkar ensam, såväl som i kombo med vatteninträngning genom det nya hålet (hittat i år);
Att det aldrig har kontrollerats status på de svetsar som fanns "inuti" fen.stab.lådorna!
Hela arrangemanget hade ju monterats på varv i Finland i jan. 1994. Gnm att rektangulära hål tagits upp i skrovet, varpå de infällda lådorna sattes dit. Det finns inte/ public. inte ngt ritningsunderlag , från hela detta kritiska ingrepp.
Minnes; det fordrades ett hål med area på endast ett par , tre kvadrat-dm , för att få in kopiöst med vatten i flytdelen, dvs under vattenlinjen!