2020-12-01, 20:02
  #414469
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neverever31
Finns det någon som tror på siffror från kommunistdiktaturen?
FHM och Tegnell gjorde det. Det var ju utgående från kinas siffror man beräknade sin flockimmunitetsstrategi.

Det sa man aldrig rätt ut men jag minns bra i mars att Tegnell nämnde att 3000-4000 kunde dö i Sverige innan man hade flockimmunitet. Jag minns också att han nämnde att det ser ut som att man börjat uppnå flockimmunitet i Wuhan.

Grejen är den att kineserna hade rapporterat 3600 döda i Wuhan innan dom fick ner det emot noll. (det justerades senare upp till 4800 men hade inte gjort det vid tillfället). Wuhan-området har ungefär 10miljoner innvånare. Det är uppenbart att man haft Wuhan som modell när man gjort strategin.
Citera
2020-12-01, 20:04
  #414470
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sentinovember
Från första början har man ju sagt från fhm att det viktigaste och det mest prioriterade är att undvika oro/panik hos folket. Att undvika en dödlig smitta kommer rätt långt ner på fhms lista. Folket får ej börja oroa sig för de kan de ju börja tänka också och i allra värsta fall sluta springa i affärer o shoppa o då är d ute med statskassan o näringslivet!
Mycket bra analys !
Citera
2020-12-01, 20:05
  #414471
Medlem
KI-forskaren Åsa Wheelock är vass i sin kritik – enligt henne är skolan central för spridningen och kraftiga åtgärder bör sättas in.

https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/forskaren-gar-emot-fhm-corona-sprids-i-skolorna/
Citera
2020-12-01, 20:05
  #414472
Medlem
Wajis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bertil.Enstoring
Jag bifogar ditt svar med det intressanta fetat, om det gör det lättare för dig att förstå vad du skrev själv.. Du nämner inte Norden menar du?

Ursprungligen postat av Waji
Ska bara korrigera dig. Vi har mer döda idag rapporterade vad vår nordiska länder har tillsammans de senaste månaderna. Så stor skillnad är det. Det vi har på en vecka nu har inte Norge eller Finland totalt i sina länderna. Skillnaden är alltså enorm.

Så ska man även tillägga att Anders Tegnell sa i slutet av april att Norge kommer gå om i döda.

Tegnell är en massmördare och han är farlig för Sverige.

Tänkte jag skulle ge dig en liten lektion om fakta. Vi tar den fakta som finns

Norden förutom Sverige

Island 27
Norge 334
Finland 339
Danmark 846

Totalt antal döda 1546

Baltikum

Estland 121
Lettland 210
Litauen 519

850

Total ger det 2396 döda

Sverige 6798 st

Skillnaden är att de andra länderna rapporterar enstaka döda per dag. Deras kurvor pekar inte som Sverige. För varje dag så sticker Sverige iväg och de andra länderna är inte ens nära. Och ska det exempelvis vara en liten rapportering en enstaka dag då brukar komma med dina IQ-inlägg.

Skrivet av dig 15 oktober 15.27

Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDR
Stor ökning igen i Sverige!

Sverige
+3 döda
+1 iva
+1076 fall

Om ökningen i Stockholm

https://twitter.com/TomHedrup/status...18187099172868

Danmark
+2 döda
+0 iva
+430 fall

Vad håller massmördarna i Danmark på med? 50% fler döda än oss per capita idag.

Men det kanske är pga att de testar så mycket...

Vad tror du Tony?


Du förstår inte statistik och fakta och du varje chans att försöka jämföra oss med andra länder men bara när är på dina Tegnell villkor. Det är fakta vi pratar om denna tråd tack
Citera
2020-12-01, 20:07
  #414473
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av teren
Varför ska man vänta i två veckor från infektion innan man tar antikroppstest, något som vet?

Jag hade feber för ungefär 2 veckor sedan men den försvann på en dag. Hade bekräftad covid förra veckan när jag testade mig. Jag borde ha bildat antikroppar nu kan jag tycka. Inga symptom kvar förutom lite torrhosta som hänger kvar, och slem.
Varför ska du ta antikroppstest om du vet att du haft covid-19? Onödig belastning på vården.
Citera
2020-12-01, 20:13
  #414474
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Decemberregn
ja, jag menade ju det. Till en viss grad. Men inte ensamt ansvarig för den avgrundsdjupa skillnaden. Har faktiskt vaga uppfattningar om både svenskars och finskars sociala liv. Men det där med vodka i bastun låter lite stereotypt. Har du belägg på det?

Ingen större skillnad mellan Helsingfors o Stockholm tycker jag. Trevligt uteliv i Helsingfors
Citera
2020-12-01, 20:17
  #414475
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
FHM och Tegnell gjorde det. Det var ju utgående från kinas siffror man beräknade sin flockimmunitetsstrategi.

Det sa man aldrig rätt ut men jag minns bra i mars att Tegnell nämnde att 3000-4000 kunde dö i Sverige innan man hade flockimmunitet. Jag minns också att han nämnde att det ser ut som att man börjat uppnå flockimmunitet i Wuhan.

Grejen är den att kineserna hade rapporterat 3600 döda i Wuhan innan dom fick ner det emot noll. (det justerades senare upp till 4800 men hade inte gjort det vid tillfället). Wuhan-området har ungefär 10miljoner innvånare. Det är uppenbart att man haft Wuhan som modell när man gjort strategin.

Kineserna fick ner smittan för att man svetsade igen dörrarna och fängslade in smittade. Skapade särskilda sjukhus som bara var förvaringsplatser i väntan på att folk skulle dö utan att sprida smittan vidare. Dom gjorde karantän av stora regioner.

Och Tegnell tolkade det som flockimmunitet? Kan det verkligen vara sant?
Citera
2020-12-01, 20:21
  #414476
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Han har ju dels sagt att våra grannländer ska komma ikapp oss vad det gäller dödstalen, och dels sagt att vi inte kommer att drabbas under hösten.

Nån måste ju på mötena fråga honom om dessa påståenden nu när man har facit (t ex hösten är ju i princip över). Vad ger han för svar? Saknas det alternativ till honom? Vill man inte riskera att tappa ansiktet utan ”smyger” med ”gentemot Tegnell avvikande åtgärder”?
Håller man på att ”fasa ut” honom? Mitt intryck är att det är fler olika som framträder på PK:na jämfört med i våras.

Finns det ingen i tråden som har nån form av insyn i hur diskussionerna går? Det borde ju sprida sig ut i partiorganisationerna, så risken att outa sig borde vara liten. Går det inget snack typ ”en kompis känner en politiker som ...”? Det är ju trots allt många ”insatta” som i tidningarna uttrycker stark oro och kräver skärpningar, vilket borde ge osäkra råg i ryggen.
Eller bedömer man situationen vara så pass allvarlig så att ”locket på med hängslen och livrem” gäller?


https://www.expressen.se/nyheter/skillnaderna-mellan-sverige-och-norden-under-andra-vagen-/

Tegnell är en lögnare så inte förvånad över hans påståenden.

Belgien är uppenbart mer explosivt när viruset sprids. Sverige har mer en ökning som Danmark men eftersom vi inte vidtar tvingande åtgärder så får vi mycket mer utdragen våg med fler döda än Danmark.

I Belgien sticker det extremt snabbt uppåt men med lockdown faller smittan snabbt.
Citera
2020-12-01, 20:25
  #414477
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hexen666
Procentandel av bekräftat smittade som hamnat på IVA sorterat på åldersgrupp i Sverige:
----------------------------
0-9: 0.57%
10-19: 0.09%
20-29: 0.24%
30-39: 0.33%
40-49: 0.76%
50-59: 1.81%
60-69: 4.25%
70-79: 5.56%
80-89: 1.8%
90+: 0.13%

----------------------------




CFR baserat på åldersgrupp i Sverige
----------------------------
0-9: 0.08%
10-19: 0.00% För litet för att registrera (1)
20-29: 0.02%
30-39: 0.05%
40-49: 0.11%
50-59: 0.4%
60-69: 1.94%
70-79: 11.61%
80-89: 26.19%
90+: 32.94%
----------------------------

IFR är alltid lägre än CFR.

https://experience.arcgis.com/experience/09f821667ce64bf7be6f9f87457ed9aa

Uppskattar verkligen dessa inläggen, baserade på fakta och inte något annat. Tack!
Citera
2020-12-01, 20:33
  #414478
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hagelskur
Smittspridningen i Sverige fortsätter att öka och situationen är fortsatt allvarlig. Det var ett av budskapen från statsepidemiolog Anders Tegnell på dagens pressträff.

Antalet bekräftade smittfall har ökat med ungefär 17 000 sedan i fredags och i alla åldersgrupper sker nu en ökad smittspridning. Samtidigt som en ljusning kan skönjas i en del europeiska länder får Sverige en allt mörkare nyans på den europeiska smittkartan.

– Vi ligger kanske på någon slags platå, men med en omfattande smittspridning som verkligen inte har avstannat, sa Tegnell.

Sedan i fredags har 117 dödsfall med covid-19 registrerats i Sverige. Enligt Socialstyrelsens avdelningschef Thomas Lindén är 28 procent av landets iva-platser tillgängliga för närvarande.

https://omni.se/

Ja vi kanske blir ensam svart eller signalröd på kartan om det inte sker nåt drastiskt snart.
Det handlar väl om att vågen i Sverige kom lite senare? När andra delar av Europa peakat och är på väg ner så har vi fortfarande var peak kvar. Det var samma sak i våras, och tittar man bara på ett utsnitt av några få dar ser det kanske illa ut i Sverige, men om vi ökar när andra minskar så kan det som sagt bero på nåt så enkelt som att vågen kom senare hit. Men vill man jaga upp sig så vill man.

Samma sak inom Sverige. Norrland verkar lite "bakom" och efter i utvecklingen, dvs vågen kanske utvecklas lite senare där. Då kan det se värre ut där, men det kan vara bara tillfälligt för att olika regioner inom landet är lite ur fas. Precis som inom Europa. Sen hade Norrland det lite lindrigare i våras så immuniteten där är kanske inte så hög.
__________________
Senast redigerad av outoftheblue 2020-12-01 kl. 20:42.
Citera
2020-12-01, 20:38
  #414479
Medlem
Här är en grafisk bild på hur stor smittspridning det var i olika regioner vecka 47 (x-axeln) samt hur stor ökning i procent det var från veckan innan (y-axeln). Då kan man lätt jämföra olika regionerna. https://ibb.co/kQXSTnT
Citera
2020-12-01, 20:43
  #414480
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hagelskur
Smittspridningen i Sverige fortsätter att öka och situationen är fortsatt allvarlig. Det var ett av budskapen från statsepidemiolog Anders Tegnell på dagens pressträff.

Antalet bekräftade smittfall har ökat med ungefär 17 000 sedan i fredags och i alla åldersgrupper sker nu en ökad smittspridning. Samtidigt som en ljusning kan skönjas i en del europeiska länder får Sverige en allt mörkare nyans på den europeiska smittkartan.

– Vi ligger kanske på någon slags platå, men med en omfattande smittspridning som verkligen inte har avstannat, sa Tegnell.

Sedan i fredags har 117 dödsfall med covid-19 registrerats i Sverige. Enligt Socialstyrelsens avdelningschef Thomas Lindén är 28 procent av landets iva-platser tillgängliga för närvarande.

https://omni.se/

Ja vi kanske blir ensam svart eller signalröd på kartan om det inte sker nåt drastiskt snart.

Platå? Det är ju begränsad testning, hur kan han tro och påstå att vi ligger på en platå?

Påminner om Tjernobyl. Only 3.6 rontgen, not bad not Good.

Och naturligtvis ska man inte mäta med den dyra mätutrustningen...
__________________
Senast redigerad av L.D. 2020-12-01 kl. 20:51.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in