Citat:
Ursprungligen postat av
krautbrain
Trump förklarade just krig mot sociala medier.
För att förtydliga, det är mot
alla sociala medier och inte bara twitter, han har förklarat krig mot exakt alla forum osv, utan 230 då innebär det i teorin att moderatorerna inte ens får ta bort barnporr för då skulle siten bli klassade som en publikation.
Det bör understrykas att republikaner och demokrater har velat göra detta länge då de har velat kunna kontrollera vad som skrivs på nätet men på olika sätt.
Demokraterna vill hindra att man ska kunna trakassera folk samt sprida lögner på nätet (det är mer komplicerat än så) medan republikanerna vill även de hindra att lögner ska spridas men de vill även kunna hundra alternativa nyhetsmedier från att kunna gräva kring olika kandidater osv (återigen det är mer komplicerat än så).
Sektion 230 är något som klubbades igenom av misstag under 1990-Talet och har varit det största skyddet för yttrandefriheten online, utan 230 så blir forumsägare ansvariga för vad deras medlemmar skriver och därmed straffbara