2020-11-19, 06:42
  #11761
Medlem
JackArrows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henryskumberg
Tror inte Kemp förstått regelverket.

Att missförstå valregler och vallagar kommer inte hålla i domstolen för hans del.
2020-11-19, 07:06
  #11762
Medlem
tokens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av deliciousdelux
Jaså? Kolla metadatan.

Metadatan i bilden säger ingenting. Den går att manipulera med enkla medel. Det enklaste är att först bearbeta en bild, och sedan skärmdumpa den bearbetade bilden. Då framstår den nya bilden som en "genuin" skärmdump.

Det är uppenbart att bilden är manipulerad. Det räcker att titta på den. Den stora stapeln är tydligt ditklistrad, den har en helt annan bredd, nyans och linjerar inte med stapeln alls.
2020-11-19, 07:09
  #11763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
https://twitter.com/JackPosobiec/status/1329278134076715012?s=20

Fråga er själva, hade ANTIFA (Demokraternas fotsoldater) hotat dessa familjer om de inte var rädda och hade något att dölja?

Ja, den där Ned Staebler påstod ju att han var säker på att republikanernas argument inte skulle hålla i domstol i alla fall, så det är märkligt hur han kunde ha en sådan "meltdown".

Men för att vara helt korrekt dock så verkade det ju inte varit ANTIFA-killar utan vanliga SJW om man tittar på det där videomötet. Förvisso väldigt långt åt vänster men inte ANTIFA-typer, sådana är nog tänkta att skickas ut för att göra grovjobbet lite senare.

https://twitter.com/correctthemedia/status/1329289892287950850/photo/1

https://twitter.com/NedStaebler

Men man underskattar nog vilka hjältar den där mannen och kvinnan som inte godkände certifieringen i Wayne County är. Kan inte vara alltför kul att bo i Detroit och bli utpekade som rasister och veta att några säkert vill utkräva hämnd ifall det blir så att Trump får sitta kvar.
2020-11-19, 07:13
  #11764
Medlem
crisscrosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av token
Metadatan i bilden säger ingenting. Den går att manipulera med enkla medel. Det enklaste är att först bearbeta en bild, och sedan skärmdumpa den bearbetade bilden. Då framstår den nya bilden som en "genuin" skärmdump.

Det är uppenbart att bilden är manipulerad. Det räcker att titta på den. Den stora stapeln är tydligt ditklistrad, den har en helt annan bredd, nyans och linjerar inte med stapeln alls.
Hahaha! Det här är i klass med när Trump ritade in nån tornadobana med tuschpenna för att slippa ha fel.
Skulle det mot förmodan vara äkta så är det ändå inte så konstigt. Poströsterna fick inte börja räknas i förväg och detta säger att de kom in med 149 520 för Biden (som uppmanat till att poströsta) och 31803 för Trump (som hävdade att alla som poströstade var fuskare och därmed uppmanat alla de sina att ej poströsta).
__________________
Senast redigerad av crisscross 2020-11-19 kl. 07:24.
2020-11-19, 07:13
  #11765
Medlem
JackArrows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lyckligagatanden
Jag ska förklara hur man kan göra om man har en dator någonstans och det finns en Dominion dator som man vill komma åt, ponera att jag vet Mac-adresserna på alla valräknade Dominion internetanslutna datorer, då har jag access om jag har admin rättigheter på dessa så kan jag ändra valresultatet som datorn har lagrat ganska enkelt genom att ändra vikten på varje röst, tex Biden x2 och Trump x0.5 .

Om du tycker om konspirationsteorier så rekommenderar jag Flat Earth och vad jag hört så har det grillfester.

Något som det här?

https://mobile.twitter.com/We_Have_Risen/status/1328797585256099849

Det här visar hur någon kan få access till olika vallokaler runt om USA.

Edit: Genom fjärrkontroll, liksom what the hell!
__________________
Senast redigerad av JackArrow 2020-11-19 kl. 07:44.
2020-11-19, 07:18
  #11766
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trevliggrabb
Nu har det tydligen blivit en 3:e vändning på historien om att certifiera röster i Wayne County i Michigan.
De två medlemmarna som först röstade nej till att certifiera rösterna och någon timme senare gick med på det har nu gått ut med vittnesmål om att de blev hotade till att certifiera av BLM-typer och demokrater.

Bör betyda att Biden inte får några 16 elektorsröster där till slut.

https://justthenews.com/politics-policy/elections/wayne-county-election-board-republicans-say-they-were-bullied-rescind

https://twitter.com/jsolomonReports/status/1329274837148299264

https://twitter.com/JackPosobiec/status/1329278134076715012

Här är igen för övrigt den ena demokraten som fick psykbryt på dem och kallade dem rasister osv.

https://twitter.com/JackPosobiec/status/1328909073790758915
WONDERFUL news! Men Trump skrev väl att "they refused", eller något sådant, även i slutänden? Det lät som avtalet inte signerades.

Wayne County i Detroit är en oerhört viktigt fajt som Trump bör/måste vinna. Mitt intryck är att det är mycket som inte gått rätt till där.
2020-11-19, 07:25
  #11767
Medlem
whogivesafucks avatar
Tycker det börjar bli väldigt förnedrande för Trumpen och hans kompisar.
Ännu ett bakslag. Och man måste skriva under på det också

"Trump lawyers agree to sign documents affirming no evidence of voter fraud in Pennsylvania county"
https://www.rawstory.com/2020/11/trump-lawyers-agree-to-sign-documents-affirming-no-evidence-of-voter-fraud-in-pennsylvania-county/
2020-11-19, 07:26
  #11768
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
WONDERFUL news! Men Trump skrev väl att "they refused", eller något sådant, även i slutänden? Det lät som avtalet inte signerades.

Wayne County i Detroit är en oerhört viktigt fajt som Trump bör/måste vinna. Mitt intryck är att det är mycket som inte gått rätt till där.

Edit: Läste lite fel men whatever.

Tja, Trump skrev väl det igår och det var ju först för någon timme sedan som det kom ut att de två medlemmarna i Wayne County har vittnat och bett om att få återkalla sina beslut om att certifiera rösterna där på grund av doxning, hot osv. Så jag kan inte tänka mig annat än att det lär gå Trumps väg och det här var den sista vändningen i den storyn.

Faktum med att Trump retweetade det här:

https://i.imgur.com/lamW1f5.png

Det går fort i hockey.
__________________
Senast redigerad av trevliggrabb 2020-11-19 kl. 07:42.
2020-11-19, 07:30
  #11769
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vinkelhak
Det räcker att frågan är "tvistig". Faktiskt, och att Trump vägrar överge sin post. Det kommer hamna i US Supreme Court och där sitter numer en övervägande andel konservativa domare. DET har Trump sett till i förväg.
Ja, fast frågan är ju inte ”tvistig”. Det blir den ju först om en domstol med makt att avgöra det bedömer att den är det. Och det finns inga tecken på att så kommer ske - det enda (obetydliga) fall där Trump vann förlorade han senare i högre instans.

Han har ingenting.
2020-11-19, 07:31
  #11770
Medlem
groovesnuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
WONDERFUL news! Men Trump skrev väl att "they refused", eller något sådant, även i slutänden? Det lät som avtalet inte signerades.

Wayne County i Detroit är en oerhört viktigt fajt som Trump bör/måste vinna. Mitt intryck är att det är mycket som inte gått rätt till där.
Så skönt då att Wayne County brutit sin deadlock och representanter från D och R nu är överens om valresultatet


https://www.cbsnews.com/news/michigan-election-results-wayne-county-certifies-deadlock/
2020-11-19, 07:31
  #11771
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lovestein
Sådana polls stämmer aldrig och sedan så finns det ingenting som tyder på valfusk mer än Trumps egna ord och grin om poströster.
De flesta republikaner tar avstånd från denna smörja.

Stämmer aldrig? Ok, om du säger det så ...
2020-11-19, 07:37
  #11772
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Starback
I ett av de många segertal Biden hållit sen valsegern påpekade han att han vunnit med mer än 74 miljoner röster över förloraren Trump.

Om jag själv vore lika övertygad som Trumpen att valet genom fusk hade vunnits av Biden. Då skulle jag tacka alla fuskare för att dom hade fuskat bort den stora padda som Trumpen är. Han ska bara väck, väck, väck.

Tack för att du så väl illustrerar hur valfuskarna tänker. Själv tycker jag fuskarna skall hängas i närmaste lyktstolpe.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in