2020-11-17, 19:51
  #408061
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Bra fråga.

Om jag tolkar platz.se rätt så var beläggningen i Stockholm 1300 (inkl IVA) när den var som högst i våras.

Om 15% ökning per dag skulle hålla i sig så är vi på 1300 i Stockholm om 6 dagar.

Region Skåne har redan passerat toppen från i våras med inlagda+IVA med råge:

https://www.skane.se/digitala-rapporter/lagesbild-covid-19-i-skane/inledning/
Citera
2020-11-17, 19:52
  #408062
Medlem
Västerbotten fortsätter att gå från klarhet till klarhet, nu kontaktar smittskyddsläkare enskilda företag för att diskutera hur de skall bete sig.

Citat:
Han har kontaktat enstaka privata gym i Västerbotten för att höra vad de tycker om att hålla i gruppträningar.

– Jag har full förståelse att det här ställer till problem för kommersiella verksamheter som till exempel gymanläggningar, men det finns ju goda skäl till att de här restriktionerna införs. Jag kommer kontakta fler gym fram över, säger Stephan Stenmark.

Regeringen vill att alla undviker möten med fler än åtta personer och att det ska bli den nya normen för hela samhället.

Citat från:
- https://norran.se/nyheter/artikel/smittskyddslakaren-inte-lampligt-med-grupptraning/4lq52qkl
Citera
2020-11-17, 19:57
  #408063
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Den strategi som Sverige sålt utomlands är flockimmunitet genom naturligt urval. Att FHM nekar detta spelar mindre roll när det är den bilden som omvärlden fått. Att europeiska länder prickas i människorättsdomstolen är inget ovanligt utan händer med jämna mellanrum, jag tror absolut att detta kan bli en rättsak där. Att WHO vid upprepade tillfällen vädjat att Sverige ska lyssna till vetenskapen och börja använda munskydd medan FHM fortsatt vägrat gör inte att caset blir svagare.

Det är mest äldre som dör men det ses inte som nått förmildrarnde i övriga världen. Ålderismen är typiskt svensk.

Ja, och det är lite rörande att så många FBare helt plötsligt börjat bry sig om skröpliga invandrare och svenska 85-plussare. Finns hopp för mänskligheten!
Citera
2020-11-17, 20:00
  #408064
Avstängd
En del län börjar få slut på skyddsutrustning enligt Expressen:

https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/flera-lan-larmar-oro-for-skyddsutrustningen/

Man får lite deja vu. Kanske vi kan låna utrustning av Finland (igen)
Citera
2020-11-17, 20:05
  #408065
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hexen666
Svininfluensan cirkulerar fortfarande. Tror säsongen 18/19 var svininfluensan dominerande stam.

Ja den är här just nu. En väns kollega insjuknade nyligen, blev testad för corona men det visade sig vara just svininfluensan.
Citera
2020-11-17, 20:06
  #408066
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nebeltag
Lite märkligt resonemang. Det rationella borde snarare vara att

1) Undvik att träffa personer utanför ditt hushåll så mycket du kan. Stanna hemma. Gå inte i affärer i onödan, till kontoret om du inte måste, till festen, till frisören. Kort sagt, tillämpa social distansering som grundprincip.

2) Om du trots allt måste gå till affären (för att handla mat och annat som är absolut nödvändigt), har ett jobb som kräver att du är på plats och/eller inte något annat val än att använda kollektivtrafiken för att ta dig dit du måste - använd då munskydd och håll avstånd så gott du kan.

Det finns ingen som helst motsägelse i detta.
Menar du att man aldrig får gå till frisören eller på fest? Bara för att förstå ditt resonemang.
Citera
2020-11-17, 20:09
  #408067
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
Mycket enkelt att förklara.

DR Tengeles två bästa citat:

1. Vi försöker ej minska spridningen..........
2. Det dör för få..............

Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
PK = PressKonferens.

Se Svt Direkt på SvtPlay om du är intresserad.
Ok tack, jag ska kolla in..
Citera
2020-11-17, 20:11
  #408068
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Tyskarna hade inte munskydd från början, sedan fick de krav på det. Så där bör man kunna göra en jämförelse.
Ja, kanske.
Citera
2020-11-17, 20:12
  #408069
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Region Skåne har redan passerat toppen från i våras med inlagda+IVA med råge:

https://www.skane.se/digitala-rapporter/lagesbild-covid-19-i-skane/inledning/
Intressant.

Å andra sidan var Skåne förvånande nog mycket milt drabbat i våras jämfört med Stockholm.
Citera
2020-11-17, 20:13
  #408070
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Neverever31
Ja, och det är lite rörande att så många FBare helt plötsligt börjat bry sig om skröpliga invandrare och svenska 85-plussare. Finns hopp för mänskligheten!

På sikt går säkert detta över skall du se. Vi 70 + are används nu som ett slagträ mot myndigheter och regering. När pandemin är över kommer vi åter att sakna värde i FB ögon.
Citera
2020-11-17, 20:15
  #408071
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Intressant.

Å andra sidan var Skåne förvånande nog mycket milt drabbat i våras jämfört med Stockholm.

En viss andel immunitet föreligger ju i Stockholm, med tanke på våren där. Sen om det hjälper nu när viruset går in i sin glansperiod tvekar jag på.
Citera
2020-11-17, 20:16
  #408072
Medlem
AndersTengells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
En del län börjar få slut på skyddsutrustning enligt Expressen:

https://www.expressen.se/nyheter/coronaviruset/flera-lan-larmar-oro-for-skyddsutrustningen/

Man får lite deja vu. Kanske vi kan låna utrustning av Finland (igen)

”Det finns rapporter om hög förbrukning av munskydd, svårigheter att få leveranser samt en ökad oro för tillgången till skyddsutrustning framöver.” står det i länsstyrelsernas lägesrapport.

där fick vi svaret på varför sverige ej rekommenderar munskydd trots att WHO uppmanar oss att göra det..

missbedömningen av andra vågen har gjort att vi inte byggt upp ett lager för den spridning vi nu ser.

munskydden är slut hahaha

hur är det ens möjligt?

väldigt logiskt när man tänker efter.

regionerna har ju utgått från prognosen FHM gav.. och även gjort sina inköp utifrån den!!

nu blev den totalfel, och nu finns det inget material hahaha
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in