Citat:
Ursprungligen postat av
TAD2
Sannolikheten är låg och bidraget lågt. Kontakttiderna är långt ifrån de som man har exempelvis i hemmet, på arbetsplatser, fester, krogar där >95 % av smittan ändå sker enligt gängse smittspårningar som gjorts.
Jag är tyvärr rädd för att det ser ut på det sättet eftersom det är den smittspårning man faktiskt kan lyckas med.
På gymnasieskolan i Göteborg som jag tidigare nämnt där smittan spreds mellan klasserna (troligen i korridorerna) så verkar det misstänkt att smittan spriddes vid skåpen (många som hade skåp nära varandra smittades, men det fanns även smittspridning till andra), men där fanns inga längre stunder där smittan kunde överföras (klasserna hade egna tidluckor i restaurangen, man satt klassvis, inga köer till maten osv). Däremot kan man tänka sig att det var högre koncentrationer just vid skåpen (lite luftombyte just där) och skåpen var i bokstavsordning, inte klassordning, för att minska risken för smitta inom klasserna.
På denna skolan kom man aldrig fram till hur smittspridningen hade skett annat än att det var på skolan. Det är eleverna som misstänker att det skett vid skåpen baserat på att de flesta av de smittade eleverna hade samma första bokstav i namnet. Men då eleverna har olika tider för lektionerna har det sällan varit trångt där heller.
Det kan ju ha räckt med en enda superspridare bland eleverna också.
Efter detta så infördes munskyddskrav på skolan om man inte sitter i lektionssalarna. Sedan glesade de ut antalet elever på skolan samtidigt ytterligare (från 67% till 50%). De har haft enstaka Covid-fall bland eleverna efter detta, men ingen spridning på skolan (men det säger ju ingenting egentligen).
Jag tar detta exempel för att sätta saker i perspektiv.