Citat:
Ursprungligen postat av
Jussom
Tror att CÖ dödat båda och Viktor var så skraj i förhören att allt han svarade under dom första månaderna var”ingen kommentar” fram till dess att poliserna berättade att CÖ skyller allt dödande på V.
Då plötsligt börjar Viktor prata och drar upp en lång historia om händelsen som jag uppfattar som trovärdig.
Men men..
Jag håller helt med dig. Kan rekommendera alla att läsa
alla förhör med VK. Han är livrädd för hotet mot sin familj och först när polisen gradvis får honom att förstå att hoten inte finns, att alla personer och organisationen som CÖ målat upp inte finns, då börjar han berätta.
Han säger ju också något i stil med att "jag bryr mig inte om pengarna, men 3 år av mitt liv är alltså bara lögner, all tid med CÖ som jag hade kunnat vara med Ida och min familj" etc.