2020-11-13, 15:42
  #405613
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
I Storbritannien verkar man istället utgå från worst-case scenarier och öser på med lock-down i ett läge när många kritiska forskare hävdar att smittspridningen redan är på väg ner. Dålig timing det också. Man undrar ju om det är de byråkratiska strukturerna som är orsaken till dessa haverier. Det är väl bara i Finland man har koll på grejerna verkar det som och där har man fortfarande en fungerande statsapparat utan korruption.

Vadå tvärtom?
Man trycker återigen ner viruset till en låg nivå, det är "by the book", vad Ferguson och gänget övertygande regeringen till.

Det är vad vi också kommer att göra, åtminstone i bästa fall.

Faktiska åtgärder är sekundärt och är ju helt beroende på vad R-talet för samhället är. Det är den övergripande strategin med cyklisk suppression som blir den samma.
__________________
Senast redigerad av Stockholmslivet 2020-11-13 kl. 15:45.
Citera
2020-11-13, 15:43
  #405614
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
I Stockholm har sjukhusinläggningen ökat från 435 till 471 på ett dygn!!!

https://www.sll.se/verksamhet/halsa-och-vard/nyheter-halsa-och-vard/2020/11/12-november-dagslage-covid-19/, igår
https://www.sll.se/verksamhet/halsa-och-vard/nyheter-halsa-och-vard/2020/11/13-november-lagesrapport-om-covid-19/, idag

Ja nu brakar det loss. Och tre regioner är nu i stabsläge om jag minns rätt.

Det blir tung vinter.

Kanske är viruset mindre farligt nu?

Flera bekanta insjuknade i våras, och var sjuka länge. En var hemma i elva veckor.

Nu har fyra bekanta nyss tillfrisknat och det ung två veckor.

Vården har iofs förbättrats.
Citera
2020-11-13, 15:43
  #405615
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hexen666
Vilket är meningslös data eftersom PCR testerna är skräp och används helt fel. Den viktiga datan är antalet döda. Sveriges smittokurva har ökat ända sedan 1 September men dödskurvan har inte alls följt efter. Att du detekterar viruspartiklar med ett överdrivet känsligt test hos folk som ofta inte ens är sjuka vid testtillfället säger ingenting om någonting.

Det visar hur viruset sprids i samhället och det är så det används för att följa pandemin.

Att IFR minskar efterhand är common sense inom epidemiologin.

Du slår in öppna dörrar och pruttar ur dig självklarheter.
Citera
2020-11-13, 15:48
  #405616
Medlem
.Dostoj.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hexen666
Det var väldigt många som var så skröpliga & gamla(med eller utan covid) så att det inte var etiskt försvarbart att sätta dom på IVA med allt vad det innebär. Jag förstår det resonemanget fullt ut. Oavsett covid, så sätter man inte in sådana invasiva åtgärder hursomhelst när en person är så klen & gammal att döden ligger för dörren. Det är inhumant. Det är tillräckligt tufft att hamna på IVA om du är ung och frisk. Och även om en 80 plusare överlever IVA, hur är livskvaliteten efter det? Inte speciellt god skulle jag tro.

De fick ju inte ens bli bedömda av läkare. Hur vet du att alla var över 80 år och så skröpliga? Vissa kanske bara behövde läkarvård, lite syrgas och mediciner. Det är inte säkert att alla äldre som dog i våras behövde just IVA vård men de fick ju inte ens vanlig sjukhusvård. Det är inte etiskt försvarsbart. Hur gör man nu med de äldre då? Har de rätt till läkarbedömning och sjukhusvård?

Det som skedde i våras var närmast aktiv dödshjälp utan patientens eller anhörigas medgivande. Sverige borde ställas inför domstolen i Haag.
__________________
Senast redigerad av .Dostoj. 2020-11-13 kl. 15:55.
Citera
2020-11-13, 15:49
  #405617
Medlem
vinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aw
Jag vet faktiskt inte.

Man svabbar alla ventilationsutblås på en covid-19 avdelning på ett sjukhus. Kanske den mest extrema miljö man kan tänka sig.

Inget av utblåsen har levande virus. 7 av 19 har dött virus.

Vad ska man dra för slutsats av det?

Sjukhus har HÖGSTA krav på separerade ventsystem vid värmeåtervinning, just för att förhindra smitta att ta sig via ventilationen. Här har man mätt upp döda viruspartiklar i utblåsen, där det ABSOLUT inte får finnas virus - varken döda eller levande. Slutsatsen är att ventilationssystemet har skickat virus på okänt sätt, annars hade man inte kunnat mäta virus på utblåsen. Dessutom fann dom virus i utblås på flera olika våningsplan där det högsta planet verkar vara kontor.....

Hade man fått höga virusmängder på insugen finns det en naturlig förklaring genom att luften i rummet sugs ut via denna ventil, men för i helvete inte på inkommande friskluft som ska vara filtrerad med HEPA filter. Inse hur sjukt det blir för personalen som klär på sig Hazmat- skyddsmask eller N95 med visir och kör rigorösa saneringar vid in/utgång tillCovid-avdelning, och så får dom smittan på sig via ett läckande ventilationssystem när dom klär om i personalrummet efter dagens början/slut.

Det är fan pinsamt hur du nu kämpar med att skönskriva om att viruset "var ju dött"....

Att mätningen sen skedde mitten Mars-April och sen blev offentlig först den 11 november påvisar att mer skit är att vänta, snacka om att sopa det under mattan. När vågar någon mäta i en fastighet som har åldringsvård, där snåla fastighetsägare kör med roterande värmeväxlare som GARANTERAT sprider utgående varm virusinfekterad luft vidare till inkommande friskluft, där man kör med F7 filter som knappast ens fixar pollen....
__________________
Senast redigerad av vinland 2020-11-13 kl. 16:07.
Citera
2020-11-13, 15:51
  #405618
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmslivet
Vadå tvärtom?
Man trycker återigen ner viruset till en låg nivå, det är "by the book".

Det är vad vi också kommer att göra, åtminstone i bästa fall.

Faktiska åtgärder är sekundärt och är ju helt beroende på vad R-talet för samhället är, det är den övergripande strategin med cyklisk suppression som blir den samma.

Man trycker inte bara ner viruset, man trycker ner hela ekonomin. Folk är j-ligt missnöjda i UK med den biten.

Det är dessutom dålig timing att trycka ner viruset när man inte behöver och vice versa.

R-talet var redan på väg ner när man gick in i lock-down i UK, vilket man kunde ha förstått om man använt data från Zoe-appen istället för gamla siffror från NHS kryddade med skräckscenarier från Imperial College.

I Sverige lättar man istället på restriktioner när R-talet är på väg upp.

Båda delarna är hål i huet som det brukar heta i Skåne.
Citera
2020-11-13, 15:52
  #405619
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
Vilka "simpla direktiv" tänker du på? Tänker du på Folkhälsomyndighetens rekommendationer?

Covid-19 går inte att stoppa enbart genom att följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Folkhälsomyndigheten har vilselett befolkningen genom att gå ut med värdelösa rekommendationer.
Viruset går inte att stoppa med rimliga metoder och absolut inte med "rekommendationer" från myndigheter, men är det verkligen någon som trott det ens?
Citera
2020-11-13, 15:54
  #405620
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hexen666
Så hur förklarar du det faktum att länder som infört hårda restriktioner presterar likvärdigt eller sämre än Sverige? Irland vs Sverige är ett lysande exempel.

Daily new confirmed COVID-19 deaths per million people, IRL, SWE

Irland har ett problem med väldigt låga vitamin d nivåer hos befolkningen.
Citera
2020-11-13, 15:56
  #405621
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Ja nu brakar det loss. Och tre regioner är nu i stabsläge om jag minns rätt.

Det blir tung vinter.

Kanske är viruset mindre farligt nu?

Flera bekanta insjuknade i våras, och var sjuka länge. En var hemma i elva veckor.

Nu har fyra bekanta nyss tillfrisknat och det ung två veckor.

Vården har iofs förbättrats.

Viruset är mindre farligt när man har lite bättre vitamin d depåer. Ännu har inte vitamin d nivåerna i svenska befolkningen hunnit sjunka till minimum.
Citera
2020-11-13, 15:57
  #405622
Bannlyst
Varför behandlas Corona så här pass unikt? Viruset är ganska smittsamt men inte särskilt dödligt.

Det är uppmaningar eller krav på hemarbete och självvald isolering som gör att de gamla får leva isolerade i månader, kanske blir ett par år och dessa påbud som slagit hårt mot hotell- och restaurang och persontransport?

I många familjer har det borgat för skilsmässor, när pappa och mamma ska arbeta framför en varsin dator. Hemmet har förvandlats till tråkig arbetsplats.

Ekonomin skadas svårt i alla länder där människornas livsstil ändrats tvärt och för lång tid.

https://www.youtube.com/watch?v=rpEWLJ5hvw4
__________________
Senast redigerad av Mertillen 2020-11-13 kl. 15:59.
Citera
2020-11-13, 15:59
  #405623
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mysadname
Var kan man se kurvan över R-talets förändring sedan det började i våras ?

Funderar över höstlovets inverkan på andra länders kurvor, OM det är så att det visar sig sjunka något nu men tar ny fart igen i länder som haft höstlov så skulle det kunna stämma, någon som har mer info. om detta med höstlov i andra länder ?
https://renkulab.shinyapps.io/COVID-19-Epidemic-Forecasting/_w_3ad97a78/?tab=ecdc_pred&country=Sweden
Citera
2020-11-13, 15:59
  #405624
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
Man trycker inte bara ner viruset, man trycker ner hela ekonomin. Folk är j-ligt missnöjda i UK med den biten.

Det är dessutom dålig timing att trycka ner viruset när man inte behöver och vice versa.

R-talet var redan på väg ner när man gick in i lock-down i UK, vilket man kunde ha förstått om man använt data från Zoe-appen istället för gamla siffror från NHS kryddade med skräckscenarier från Imperial College.

I Sverige lättar man istället på restriktioner när R-talet är på väg upp.

Båda delarna är hål i huet som det brukar heta i Skåne.

Båda agerar ju främst efter smittspridningen, inte R-talet.
Det är ju hela poängen.

Skillnaden är bara att Storbritannien följer en lagd strategi sedan 8 månader tillbaka, medan Sverige inte verkar förstå vad ordet strategi betyder. Har inte hört någon beslutsfattare i Sverige göra ett uttalande om en övergripande strategi, och FHM har inte gjort det sedan Mars.
__________________
Senast redigerad av Stockholmslivet 2020-11-13 kl. 16:31.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in