Citat:
Ursprungligen postat av
Up-in-the-air
Det går inte att förklara, jag har försökte hundra gånger att förklara att det är röstsedlar som ska räknas. Röstsedlarna kan inte kopplas till någon enskild väljare. Det är centralt i hela valet. Men ett stort antal här tror att man ska ut röster vilket inte är möjligt eftersom röstsedeln finns där.
Det som kan hända är rena räknefel men det brukar vara av mycket marginell karaktär. Men om någon vill hålla uppe spänningen med en automatisk omräkning så var så god. Det har aldrig hänt i USAs historia att det påverkar slutresultatet. Inte en Al Gore lyckades kasta ut de uppenbart felräknade rösterna i Braer County. FL år 2000.
Det här varit mycket snack om maskiner med mjukvara från företaget Dominion, mjukvara påstås slänga röster till Biden från Trump enligt uppgift.
Citat:
Georgia : Switched : 17,407 Lost Votes : 33,574
Vilket skulle betyda att Biden fått 17407 röster från Trump,. Dessutom försvinner 33574 röster oklart om det drabbar någon kandidat mer än någon annan.
En manuell omräkning skulle klargöra om så var fallet.