Citat:
Ursprungligen postat av
Ottokar
Du har tydligen missat att rösterna i Gerogia ska räknas om.
Biden har nog inte tagit över presidentskapet. Har är en halvsenil gammal man och det är de som "hanterar" Biden som tagit över.
Biden styr lika mycket som Lenins mumie.
Arizona är called av både AP och Fox men inte CNN. Förväntar mig at CNN kommer calla Arizona inom närmsta fyra timmarna när de sista poströsterna i Mericopa County räknats. Ledningen är nu för stor för att Trump ska kunna vinna och en omräkning i AZ sker endast om det skiljer mindre än 200 röster enligt delstatens vallagar. Inte heller sent ankommande poströster kan godkännas enligt lagen så det finns inga fler röster att vänta på.
När det gäller Georgia har TRUMP begärt omräkning vilket han har rätt till enligt den statens regler. Men avståndet växer nu mer än 15.000 och är övertygad om att nyhetsbyråerna med AP och Fox News inom det närmsta dygnet kommer calla Georgia. CNN har redan dragit slutsatsen men vill av "politiska" skäl avvakta tills AP callar Georgia.
Detta är det senaste läget.
En ledning på 10 resp 15 tusen röster kommer inte upphävas. Det kan inte ske med de röster som återstår att räkna. AZ kan bli lite jämnare men rösterna för TRUMP räcker inte. Hoppet stod till sena poströster i Maricopa County men han får inte tillräcklig övervikt i dessa.