2020-11-06, 15:47
  #24085
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Tre möjliga lägen:

1) inget fel i rösträkningen kan styrkas - då händer inget

2) fel kan styrkas, men de är av administrativ eller teknisk natur (typ, "tryckte en nolla för mycket i rapporten" eller "vid närmare koll måste denna röstsedel diskvalificeras" - då korrigerar man.

3) Felet beror på avsiktlig valpåverkan - kanske falska röster eller borttagna röster. Bara då kan det bli intressant om omfattningen är tillräckligt stor. Omval är då tänkbart, det blir heller inte roligt för de som ertappas.

Valet som sådant lär inte ogiltigförklaras.

Omräkning lär bli aktuellt ifall skillnaderna är små.

1. Fel i rösträkningar brukar ligga upp till 0,5% till 1,0% av total mängden röster. Eftersom CNN och andra journalister piper så mycket om rösträkning och typ "trycker vi stal valet och ingen kan göra något åt saken" så kan man anta att eventuella fel nog inte ligger i att antalet röster avviker särskilt mycket från antalet räknade röster.

2. Det där anses vara felräkningar och tillhör (1.). I steg två kommer de att kontrollera inkluderingen av röster. Då kan det vara som så att röster stryks för att de inte kommit in i tid, inte kan härledas till en röstande, kommer från fel distrikt, etc. Likadant kan röster som försvann på posten hittas och det då diskuteras ifall de ska räknas in eller om det ska omröstas eller vad lagarna tillåter. Det kan ju vara som så att lokala lagar tillåter valmyndigheten eller posten att kasta röster i sopen så tillvida att ifall de inte blir påkomna inom 2 veckor så räknas inte rösterna i sopen eller ifall andra parten accepterar valet.

3. Steg 3 är att kontrollera röstlängderna. Och sett till de liberala nyheternas rapporteringar och kroppsspråk är det nog där som det finns eventuella valpåverkande problem. Det vill säga typ Svenskar som registrerade som väljare och röstar, röstande djur, röstande döda, Michigan bor som röstar i Wisconsin eller Texas eller vice versa osv. osv.

4. Steg 4 är att kontrollera rösterna gentemot röstlängderna. Då tar de bara stickprov och kollar ifall registrerade väljare verkligen röstade och ifall de tillåter vad de röstade för. Det är ju enkelt ifall man kontrollerar en valmyndighet att tex. registrera folk som aldrig röstar på fel adress och sedan skicka valsedeln till sig själv för att sedan skicka tillbaka den.

5. När alla dessa steg gått igenom så kan valet bedömas som fair and square. Det kan säkert ta lite tid tills båda partierna godkänt den räkningen och spelarna får sina pengar, och den valda presidenten utnämns.

Citat:
Ursprungligen postat av droopey
Kina är ett skitland när det kommer till allt va gäller både klimatarbete, mänskliga rättigheter och sin utrikespolitik. Tyvärr kan vi västländer inte göra mer än att utveckla billigare alternativ till kolkraften för att kina ska sluta bygga dom. Dom går ju tyvärr inte att prata med och tro på allt dom säger men att bara stänga dom ute ifrån all typ av framtida utveckling stoppar dom inte från att bygga nya kolkraft tyvärr.

1. Kina bryr sig om klimatet, men miljön är inte deras högsta prioritet.

Citat:
Ursprungligen postat av ironiq
Biden har fått flest röster av en presidentkandidat någonsin. Och dessutom lyckats med att besegra en sittande president, vilket är otroligt svårt och bara har hänt fem gånger tidigare i hela USA:s historia. Säger en hel del om hur impopulär Orange Mussolini faktiskt är hos den stora massan.

1. Det är nog korrekt, men för att vara fair and square mot de tidigare president kandidaterna måste man nog jämföra röster per capita. USA hade i början närmare 10 miljoner invånare...

Citat:
Ursprungligen postat av Dentistlakare
Gillar att ingen nyhetskanal vågar säga med säkerhet att Joe Biden är nya presidenten.

1. Vågar och vågar. De vågar nog, men det är nog som så att alla står i böne position och ber till sina husgudar att motparten eller den egna parten på något sätt kommer att vinna eller plockar fram det dolda knepet som leder till valseger.

2. För de flesta av dem är dock som så, att precis som för de flesta i Sverige så har inte valet av president någon som helst betydelse annat än vem som kommer att ta mest utrymme i massmedia, eller politiken i mellan östern.
2.1. För andra tex. i Mellanöstern är det inte likadant, för Israel exempelvis är det viktigt ifall de ska konsolidera, expandera eller röja upp runt i kring - frågor där presidenten kan ha ett avgörande inflytande på politiken.

Nu är det färdig flashbackat för gott, på riktigt.
__________________
Senast redigerad av BehindRayban 2020-11-06 kl. 15:50.
2020-11-06, 15:47
  #24086
Medlem
Medelkasss avatar
Citerar en av Trumpens senaste, censurerade tweets:
Citat:
Ursprungligen postat av Trump
I easily WIN the Presidency of the United States with LEGAL VOTES CAST. The OBSERVERS were not allowed, in any way, shape, or form, to do their job and therefore, votes accepted during this period must be determined to be ILLEGAL VOTES. U.S. Supreme Court should decide!
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1324613181466173440

Även detta:
Citat:
Ursprungligen postat av NBC Montana
"This is very important because, as you know, they have kept us away," Bondi said. Trump campaign officials complained that they were blocked by a barricade and security officers from entering the room where ballots were being tallied or allowed in the room at a 50 to 100-foot distance.
https://www.google.com/amp/s/nbcmontana.com/amp/news/nation-world/trump-campaign-allowed-to-observe-ballot-counting-in-pennsylvania-legal-victory

1: Även om inget valfusk har skett, hur smart är det att inte låta republikanska valobservatörer följa processen, trots laglig rätt till det? Det är trivialt att fuska med poströsterna om ingen valobservatör kan kontrollera underskrifterna på dem, vilket demokraterna mycket väl bör ha koll på. Snacka om att de har skjutit sig själva i foten OM de har rent mjöl i påsen.

2: Vad fan håller Twitter på med? Har de inte hört talas om Streisandeffekten? Varför inte bara låta clownen göra bort sig själv istället för att bidra till framtida konspirationsteorier, oroligheter och turer i SCOTUS? Det är nästan som om psykopaten Jack Dorsey har tråkigt och vill orsaka kaos.
2020-11-06, 15:47
  #24087
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Fint. Så pratar enbart ruttna, oärliga människor. Det finns oändligt många historier, fall och vittnesmål om fusk och mygel. Vi får se vart det landar. Jag hoppas inte Trump godtar detta. Sanningen kommer komma fram som en piss i nyllet på er äckliga vänsterslask.
Jag får medhåll från framstående republikaner:
Citat:
Maryland Gov. Larry Hogan, who was one of three Republican governors who said they did not vote for Trump, called out the president by name.

“There is no defense for the President’s comments tonight undermining our Democratic process,” Hogan wrote on Twitter. “America is counting the votes, and we must respect the results as we always have before. No election or person is more important than our Democracy.”
---
Rep. Adam Kinzinger, R-Ill., called on the president and his allies to stop spreading false information about voting.

“We want every vote counted, yes every legal vote (of course),” he tweeted. “But, if you have legit concerns about fraud present EVIDENCE and take it to court. STOP Spreading debunked misinformation … This is getting insane.”
https://apps.npr.org/liveblogs/20201103-election/#handful-of-republicans-respond-to-451

Men jag förstår att du bara lyder din käre ledare.
2020-11-06, 15:47
  #24088
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
"DEMOKRATISKA spelreglerna". Exakt så. Så du som president som blivit svartmålad, hatad, förtalad, hotad, förminskad i 4 år samtidigt som du gjort mer än vad Obama någonsin gjort för amerikanska folket, hade inte utrett eventuellt fusk?

Ni kan säga vad ni vill era liberala fikusar. Dessa mail balots är ett skämt.
Han har ju i princip inte sagt 4 sanna ord på hela sin president tid, han skiter högaktningsfullt i alla utom sig själv. Trump ärvde en grym ekonomi och har fortsatt låna för att hålla igång den. Han lyssnar inte på nån som säger emot honom och han är definitivt inte den smartaste mannen i USA, vette fan om han någonsin är smartast i rummet om han inte är själv.
2020-11-06, 15:47
  #24089
Medlem
Docklands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av droopey
Jag anser att Jimmy är en grym politiker men jag håller inte med honom i många av hans sakfrågor. Det är en oändlig skillnad på Jimmy och Trump. Jimmy har visat att han kan ta en förlust och att han respekterar de demokratiska spelreglerna. Jag gillar inte hans politik men han är iaf konsekvent. Jag önskar att vissa andra svenska partier skulle hålla hårdare i sin egen förda politik istället för att bara fokusera på att behålla makten. Btw sista jag har att säga här, är jävligt OT igen.

Jimmy är majestätiskt stadsmannamässig i jämförelse med donald. donald är en clown varken mer eller mindre. Jimmy är en politiker ut i fingerspetsarna, med stort förtroendekapital. Dock röstar jag inte SD, men det skall han ha cred för.
2020-11-06, 15:47
  #24090
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av neige
"we have put together I think the most extensive and inclusive voter fraud organization in the history of American politics.” Joe Biden

Har du kollat klippet? Han pratar ju om en organization som ska förhindra valfusk. Alltså ni är så jäkla blåsta, är samma sak i flera konspirationsteorier. Någon tar ut ett litet klipp för att sedan sälja in sin egen agenda. Påminner jäkligt mycket om det berömda Buzz Aldrin klippet som många foliehattar använder för att bevisa att månlandningen är fake.
2020-11-06, 15:48
  #24091
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ErikAnderzohn
Hehe...säger bitterfittan mitt uppe i gråten när hon touch typar sin stringentaste mening hittills. Fortsätt gråt. Jag älskar dina tårar! *mums* *mums*

Ja, det många trumpna här nu.
2020-11-06, 15:48
  #24092
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Hur har dessa fyra år med Trump påverkat dig personligen? Vi svenskar har ju ett sjukligt intresse för amerikansk politik när det faktiskt knappt påverkar oss ett skit.

fler krig = fler flyktingar
färre krig = färre flyktingar

du vill ha bort en president som stått för färre krig och resulterat i färre flyktingar.
för du begriper inte hur saker hänger samman i världen.
2020-11-06, 15:48
  #24093
Medlem
Onlyplaydanutss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror Sven
Ja, Trump är olämplig som president. Det kan du ju konstatera själv när du följer hans twitter och presskonferenser t.ex. Men du är kanske så ideologiskt förblindad att du inte ser problemet.
Jag ser till det totala resultatet mer än hur han är som person.
Att han beter sig jävligt märkligt/idiotiskt i många sammanhang förnekar jag inte.
Totalt ser jag hans 4 år dock som top-3 eller dylikt bland alla presidenter.
2020-11-06, 15:48
  #24094
Medlem
James-Michael-Michaelss avatar
Trump är världens största offer enligt honom han själv och hans demokratihatande fans. I den kognitiva dissonanser ryms fan hela rymden.

Världens mäktigaste man, som folk hävdar är miljardär är ett offer???
Buhu, ingen tvingade honom att bli president. Buhu, stackars trump.
2020-11-06, 15:48
  #24095
Medlem
Den som hörs och syns mest nu är Donald Trump Jr. Känns som att det är han som ska ta över MAGA-rörelsen efter sin far, och i så fall tror jag det blir svårt för någon annan republikan att vinna.

Är det någon som har en annan uppfattning här? Det ser ut för mig i alla fall som att Jr håller på att positionera sig för nästa val.
2020-11-06, 15:49
  #24096
Medlem
Korders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sotern
Känns ju tryggt att låta Biden som inte klarar av att skilja på sin fru och syster ha hand om kärnvapenkoderna. Kan han sin egen portkod ens?

Får göra som snubben i Memento; tatuera in skiten så han kan kolla när han glömmer!

Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Nej, jag följer bara mig själv. Arbetar och tar hand om min familj och försöker vara en så god människa som möjligt.

Såna som du förstör det sakta men säkert. Skulle inte pissa på dig om du så brann. Allt ni gör är att hata, fuska, råna, skada, mörda. Kaos är allt som gäller.

Jag stöttar inte psykopatBidens öppna jävla gränser och de konflikter han kommer skapa i Mellanöstern, lobbad av sina rika stöttepelare. Dessa människor kommer hit i överflöd och globalismens mål är snart ett faktum.


Klipp dig för fan.

Haha, dina tårdrypande inlägg alltså... Kan du inte be frugan din att torka dina tårar istället för att du ska sitta och dränka forumet?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in