2020-11-05, 15:17
  #17677
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ia015
Mindre än vad media och makthavare vill att vi ska tro.

Så att t ex bil- och andra industrier släpper ut 60 gånger mer co2 jämfört med alla vulkaner, både på land och under haven, årligen omöjligen påverkar klimatet negativt? Vi pratar om en väldigt kort period här där jorden får det svårt att anpassa sig. Hav och skog tar upp mycket men med det överskottet som tillkommer från människan blir det svårt för jorden att hänga med och mycket hamnar istället i atmosfären.

Fossila bränslen kommer ta slut, priser kommer gå upp rejält. Om något bör länder se allvaret och även investera i förnybar energi innan det är försent. Detta är inte bara för klimatet utan även en investering för framtiden då vi måste byta ut fossila bränslen. Länder som gör denna investering nu kommer ha en fördel i framtiden. Känns så jäkla typiskt människan att inte tänka längre en näsan och agera när man kommit till "point of no return" och i slutändan får lägga ner ännu mer pengar för att rädda situationen. USAs bostadkrasch är ett typ exempel på detta.
2020-11-05, 15:18
  #17678
Medlem
I-van-Toers avatar
Integriteten i det här presidentvalet och i viss mån valen till senaten och huset är körd i botten för länge sedan. Att det pågår något fuffens i vissa stater är helt givet. Enorma Florida och California lyckas med sina processer men inte klart mindre stater befolkningsmässigt, och då har det nu gått ca en och en halv dag sedan vallokalerna stängde. Men alla visste ju att det skulle bli så här.
2020-11-05, 15:18
  #17679
Medlem
okok1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodForlorare
Trump twittrade nyss: STOP THE COUNT!

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1324353932022480896

Han ska hålla presskonferens runt 17:00. Statskupp på gång?

Vart kan man se den?
2020-11-05, 15:18
  #17680
Medlem
Vinner Biden pedofilen Georgia, och Trump tar samtliga elektorer kvar... . Blir det 269-269. Trump vinner hursomhelst. Go Trump go 🇺🇸 🇺🇸
Satan din tid är slut, du kommer exponeras för vilken lögnare du är.
2020-11-05, 15:18
  #17681
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Korder
Det trendar tydligt åt DEM i båda, men samtidigt är det inte så jävla många röster kvar att räkna, relativt sett, så det blir nog knallhårt i båda staterna. Rätt öppet hur det slutar.

Vad heter countiesarna?
2020-11-05, 15:18
  #17682
Medlem
Korders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodForlorare
Trump twittrade nyss: STOP THE COUNT!

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1324353932022480896

Han ska hålla presskonferens runt 17:00. Statskupp på gång?

Hur tänkte han där? Om de avslutar räkningen just nu så vinner ju Biden valet.
2020-11-05, 15:18
  #17683
Medlem
DaddyD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av westrandy
nu e det ju fakta att Biden helt plötsligt fick 138.000 i michigan... gick se på alla oficiella valsajter
Hade du gjort lite mer granskning så hade du upptäckt att det berodde på inmatningsfel i Shiawassee, där en nolla för mycket råkade slinka in, och att det korrigerades direkt. Tro inte på allt du läser. Var kritisk mot allt, även mitt inlägg, och kontrollera det mot säkrare källor.

Och låt oss säga nu då att det var ett medvetet valfusk från Demokraterna. Hur smart tycker du att det är att registrera 138 000 röster till Biden i ett county där bara drygt 55 000 är registrerade väljare? Det är lika smart som att utföra ett bankrån med genomskinliga plastpåsar över huvudet, beväpnade med kuddar.
2020-11-05, 15:18
  #17684
Medlem
RonnyKålmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ironiq
Trump om Epstein: "Terrific guy. He's a lot of fun to be with. It is even said that he likes beautiful women as much as I do, and many of them are on the younger side".
Trump om Ghislaine Maxwell efter att hon blivit gripen i augusti i år: "I haven't really been following it too much. I just wish her well, frankly."

https://pbs.twimg.com/media/ElougM_XgAAsQYl?format=png&name=small

Peddo-Trump.

Har du missat vad din hjälte Pedo-Joe gjort eller?

https://youtu.be/tiNWo0nMats
2020-11-05, 15:18
  #17685
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Custom_made
Jaa, jag har faktiskt ändrat mig. Tror USA skulle må bra av 4 år med puppet-biden.

Det kommer skingra alla tvivel över hur skadlig identitetspolitik faktiskt är.

Kan se det framför mig. Alla är rasister. Alla pratar för minoriteter. Ingenting går att svälja, för allt är falskt. Lite som Sverige.
Det kommer ju också bli jäkligt intressant att se Biden & Co lägga ner rostbältets industrier "för att rädda klimatet" (baserat på en skarp uppmaning från pedofilidolen Greta Tunberg). Folket kommer ta till sina vapen om detta sker.
2020-11-05, 15:18
  #17686
Medlem
Gulsmurf2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EGH
Då kommer plötsligt allt snack om valfusk tystna
Så valfusk sker enbart om demokraterna vinner? Dvs om Trump vinner har allt gått rätt till men om Biden vinner har det fuskats?
2020-11-05, 15:18
  #17687
Medlem
Custom_mades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thelastkingofscotland
Varför?
Ungefär som mobbning. Du är en pedofil i förlängningen och att stå på sidan och blunda är oftast det fegaste.
2020-11-05, 15:19
  #17688
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Det var aldrig klart där, på långa vägar! Någon i tråden skrev att Trump ringt upp Rupert Murdoch och skällt ut honom, men att Arizona förblev blått hos Fox.

Nu blir det spännande ett par timmar. Som jag förstått det kan det börja komma siffror från Arizona snart igen, men Nevada då? Pennsylvania och Georgia rör åtminstone lite på sig, och där känns det som Trumpen skulle kunna ro det i hamn.

Nevada släpper sina siffror vid 18:00 svensk tid (https://twitter.com/NVElect/status/1323939477060943877)

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in