2020-11-05, 14:18
  #17365
Medlem
scraftys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kid-Stardust
Vilka är bevisen för valfusk? Har inte hängt med i tråden då jag haft fullt upp på jobbet idag.
Det finns inga. Endast påståenden från samma människor som påstår att alla som inte dyrkar Trump är satanister och pedofiler.
2020-11-05, 14:19
  #17366
Medlem
Korders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RainOfMisery
Kanske det. Men Trump vann PV 2016.

Vilket väger ganska lätt i sammanhanget, när vi pratar odds.
2020-11-05, 14:19
  #17367
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kddk
Varför Biden Högst troligt kommer vända Pensylvania är eftersom det är mycket Portröster kvar. Oddset även på bet 365 är just nu 1.16 Biden och 4.5 Trump i Pensylvania.

Det kräver att en väldigt stor andel av de återstående rösterna är till Biden.
2020-11-05, 14:19
  #17368
Medlem
Det ser väl ganska klart ut nu att det blir creepy-Joe som tar hem valet. Demokraterna och media lyckades till slut få bort Trump.
Om nu inte Trump kan hitta lite valfusk och kunna kräva omval i några nyckelstater.
2020-11-05, 14:20
  #17369
Medlem
doggydees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Korder
Det är onekligen ganska märkligt att man i USA inte får gå på krogen förrän man är 21, men man får rösta när man är 18...

Det är inte alls märkligt då demokraterna tjänar på att 18-åringar får rösta. Varför skulle de då ändra på detta?
2020-11-05, 14:20
  #17370
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Msn kan inte få en omräkning bara för att kan vill ha det. Man måste uppfylla statens regler för omräkning. Ibland har det att göra med hur många procent som skiljer mellan kandidaterna, tex mindre än 1%. Eller ett visst antal rösters mellanskillnad. Uppfyller man inte kraven blir det ingen omräkning.

Man måste dessutom betala för omräkningen. I förskott tror jag det är. I Wisconsin skulle den gå på 3 miljoner dollar, ca 27 miljoner SEK. Skulle Trump uppfylla kraven på omräkning även i Nevada, dvs om han förlorar där, så handlar det om stora summor för att få 2 omräkningar.

3 miljoner dollar är en struntsumma för att säkra valets integritet.

Om högsta domstolen kräver en omräkning så kommer det ske en omräkning. Finns ju ingenting att bekymra sig över för demokraterna om allt gick rätt till.
2020-11-05, 14:20
  #17371
Medlem
JohnDillingers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outback4
Utveckla gärna varför JBs politik skulle gynna Sverige bättre.

Trump sysslar med handelskrig vilket pressar upp priser på varor. Trump vill inte ha med EU att göra, det är endast USA som betyder något och om det är på bekostnad av resten av världen, då får det bli så.

Båda är skurkar men jag tror JB gynnar oss mer än Trump.
2020-11-05, 14:21
  #17372
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av selust
Att folk tror på allvar att det fuskas genom att lägga till några 100000 röster i offtentlig statistik utan att någon ska märka?

Tror ni det är så det fuskas i ”världens viktigaste val”?

”Tihi hoppas ingen ser detta nu” och knappar in 100 000 extra röster.
Att en död 118 åring röstat och fått sin röst registrerad i Wayne County, Michigan är ett faktum. Du kan själv se det i Michigans officiella valmyndighets hemsida.

Det är mer utbredd än man tror.

Sluta vara naiv.
2020-11-05, 14:21
  #17373
Medlem
Fjärrkontrolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Corona-Chan
Jag har postat en hel del länkar till det igår så du kan kolla mina inlägg.
Det har kommit fram mycket mer under dagen som andra har skrivit om också.

Det handlar om hundratusentals röster med 100% Biden som rapporterats från flera delstater bland dom sista %en av räkningen.
Det handlar om att tusentals valobservatörer har stängts ute ur vallokaler så att rösträkningen har skett utan observatörer.
Hundratusentals och tillsammans miljontals röster "hittades" efter att vallokaler räknat klart och valobservatörer lämnat.

Miljontals "poströster" har körts in med skåpbilar till vallokaler sent i räkningen och i vissa countys så var det 100% Bidenröster i lådorna som bars in.

Identiteter från döda människor vissa dog på 80-talet har använts för att rösta i valet.

Vissa valkretsar har mer än dubbelt så många räknade röster som registrerade röstare.

Rösträkningen avbröts mitt i på valdagen och återupptogs nästa dag med helt andra resultat, från 45% Biden röster så hoppar allt helt plötsligt till 55-75% Biden röster när valräkningen återupptagits.
Detta utan att valobservatörer närvarat och hundratusentals nya röster har "hittats".

Något liknande har aldrig skett tidigare i modern historia, det är ett enormt valfusk som pågår detta år.

På valdagen så vann Trump ganska stort tills att rösterna i vissa delstater slutade räknas av oklar anledning, sedan förlorade han enormt och miljontals nya röster dök upp ur tomma intet.

Kan du källhänvisa?
2020-11-05, 14:21
  #17374
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Korder
Vilket väger ganska lätt i sammanhanget, när vi pratar odds.

Hur stor andel av de återstående rösterna i PV måste gå till Biden för att han ska vinna? Det måste vara >70% åtminstone.
2020-11-05, 14:21
  #17375
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnDillinger
Det var ju Republikanerna med Bush i spetsen som drog igång hela kalaset. Ronald Reagan gjorde en hel del kaos han också. Visst, Trump har kanske inte vart lika mycket på krigsstigen men han hetsar och gör hela världen till en mindre tryggare plats.

Jag säger inte att demokraterna är mycket bättre och Obama var en dåre. Men när det kommer till krig i mellanöstern så är alla presidenter kapabla, Trump och Biden.

Jag förstår att du inte vill ha flyktingar och att det är allt som betyder för dig. Men ekonomiskt så är demokraterna bättre för oss.

Kan väl vara kul för afghanerna att slippa bli sprängda i luften av någon liberal drönarattack när de har släktträff också.

Trump är trots alla fel och brister den första presidenten på över trettio år som inte startat något nytt liberalt krig.
2020-11-05, 14:21
  #17376
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av scrafty
Det finns inga. Endast påståenden från samma människor som påstår att alla som inte dyrkar Trump är satanister och pedofiler.
https://twitter.com/fleccas/status/1324216584219623424

Vad säger du nu då?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in