2020-11-04, 18:54
  #11761
Medlem
RaddarenIRovens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raggeboii
Trump kommer kunna vinna utan Michigan eller Wisconsin!!

Behåller Trump de delstater som han leder i just nu: Alaska, Georgia, North Carolina och Pennsylvania.

Samtidigt som han vänder Nevada.

Då vinner Trump!! (273 elektorer)

Fox news rapporterar även att Nevadas återstående röster (75% räknade och skiljer 0,6%+ Biden) förmodligen kommer ha en stark republikansk anknytning.

Så alla som säger: ”Biden redan klar president”, är lika dumma ibland som Trumps vulgära tunga...

Rätt säker på att det är Las Vegas med omnejd kvar, mycket suburbs där visserligen. Är det verkligen republikansk mark?

De hade kartan uppe på CNN för en stund sedan.
2020-11-04, 18:54
  #11762
Medlem
kangaroozzicknesss avatar
Trumps valförlust blir nog dödsrycket för USA som kulturellt inflytelserikt land, och början på nedgången för landet som stormakt.

Det går inte att influerad världen med Hollywood idolkulter, modern family serier och medelklassens genomskinliga moraltänk.

Det blir säkert också en cementering av cancer-culture och big techs monopol
2020-11-04, 18:55
  #11763
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Tråkigt när Biden vann, de har varit kul med en galen snubbe som Trump i fyra år, man vet ju aldrig vad han hittar på, Biden känns som en tråkig president som inte gör stora väsen av sig, synd om folk i tråden som har varit uppe hela natten och följt detta i onödan, när det pågår fortfarande.

Det som mest irriterar mig är att D-politiker skyddas så mycket av medierna. Det är ju därför Trump vann 2016 för folket fick nog av D-politiker.

Men jag undrar varför folk har fått nog av R-politiker nu och väljer D-politiker igen? Var krig och kaos bättre?

Hur som helst spår jag en mörk framtid i USA just nu.
Det kommer krävas censur och avskaffande av demokratiska fria rättigheter för att få USA lika lugnt som Kina.
2020-11-04, 18:55
  #11764
Bannlyst
Republikanerna kräver re-count nu i Wisconsin. Är det Supreme Court som behandlar detta?

Eller kan dom delstatsmässigt overrula?
__________________
Senast redigerad av Hitler.was.a.vegan 2020-11-04 kl. 18:57.
2020-11-04, 18:55
  #11765
Medlem
Georgia är igång och Biden plockar direkt.
2020-11-04, 18:55
  #11766
Medlem
Rysk-Bots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Tråkigt när Biden vann, de har varit kul med en galen snubbe som Trump i fyra år, man vet ju aldrig vad han hittar på, Biden känns som en tråkig president som inte gör stora väsen av sig, synd om folk i tråden som har varit uppe hela natten och följt detta i onödan, när det pågår fortfarande.
Mer som sker under ytan bara som amerikanska folket inte får höra om. Som ökad invandring, handelsavtal med skitländer som Kina, och annat som inte gynnar andra än globalisteliten.
2020-11-04, 18:55
  #11767
Medlem
okok1s avatar
USA är ett U-land när det kommer till att räkna. Varför tar det sån tid?
2020-11-04, 18:56
  #11768
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lofn
Det sämsta som kan hända rent pragmatiskt är nog att valet avgörs av högsta domstolen till Trumps fördel. Speciellt efter att Trump utsett 3 domare. Även om domslutet skulle vara rätt skulle det inte kännas legitimt för demokraterna. De skulle känna att de har en olegitim president och en olegitim HD. Det skulle aldrig ta slut på processer, misstankar och rentav hat.

Vem som vinner av Trump och Biden har ju ingen realpolitisk betydelse. Biden kanske höjer skatterna för rika något och accepterar större handelsunderskott med Kina utan att klaga. Trump accepterar det ju han också men han klagar på Kina mer eller mindre dagligen.

Poströstningen är inte juridiskt försvarsbar. Man kan ju inte kunba fuska till sig en vinst i ett val. Därför måste detta upp i HD så att poströstningen försvinner till nästa val.
2020-11-04, 18:56
  #11769
Medlem
Kan han ta in 2 % med 95 % röster räknade? Finns de extra postsäckarna?
2020-11-04, 18:56
  #11770
Medlem
Själv är jag glad. En Biden vinst kommer driva USA längre mot att visa hur dåligt vänsterns politik är. 4 år med clownen hade gjort amerikaner trötta på högerpolitik, men efter fyra år med den demente kommer man sakna Trump's energi.
2020-11-04, 18:56
  #11771
Medlem
mr.demons avatar
Trump vill att röster ska räknas om. Det är ju inget färdigt resultat än. Tänk om han skulle vinna
2020-11-04, 18:56
  #11772
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kedox
Du har rätt i att många idioter röstar Trump. Men tycker mig se en likhet mellan Trumps och SD-väljare.
De drar båda de rent intelligensmässigt dummaste individerna och de absolut skarpaste.

Att utmåla Bert-Åke 58 i träskor och mjukisbyxa och Hank 35 med 8 barn i en trailerpark som en typisk kandidat för de båda är helt enkelt trams, det är sånt som kallas extremvinkling.

Idioterna och de högintellektuella individerna med självständighet tenderar faktiskt att rösta lika. Men av världsskilda anledningar.
Fel. De som röstar Republicans är de rikaste i USA. Företagsledare. Hollywoodstjärnor. Och hela medelklassen som inte vill att Biden-Harris ska ta 60 % av deras intjänade pengar.

På tal om det - när svärs president Harris in? 20 December?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in