2020-11-04, 11:53
  #8101
Medlem
InvisiblePersons avatar
God morgon!

Ser att vissa fortfarande är stensäkra på Biden och andra på Trump. Verkar dock se ljusare ut för Biden just nu men ändå jävligt jämt.

Kommer detta avgöras idag ens?
2020-11-04, 11:53
  #8102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Titanicsurvivor
Han vill ju bara att röster som poststämplats efter den 3:e november ska ogiltligförklaras. Precis som det står i lagen.

Så nej, alla röster kan inte anses giltiga om det inte skett på korrekt vis.

Han vill att man ska sluta räkna rösterna efter 3:e november. Detta har han upprepat flera gånger bara den senaste veckan och hotat med att kalla in sina advokater. Röster inlämnade före eller på valdagen brukar ALLTID räknas i efterhand, ibland dagar och ibland flera veckor. Det var så även 2016. Han underminerar den demokratiska processen och försöker använda sin skrämseltaktik för att få som han vill.
2020-11-04, 11:53
  #8103
Medlem
Intressant att när Trump gått och lagt sig började råttorna att dansa på bordet ( läs Wisconsin).
2020-11-04, 11:53
  #8104
Medlem
Dentistlakares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kojkoj
Den vänsterblivne Ulf Kristersson verkar dyrka Biden liksom Reinfeldt.

Såg ju klart och tydligt att Reinfeldt är en Trump supporter under valvakan. Han sa ju det praktiskt taget.
2020-11-04, 11:54
  #8105
Medlem
StJeromes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gavins-Friend
Som att folk slutar köpa "made in China" om Biden vinner...

För vår skull är det viktigare att Trump vinner pga. alla vänsterextremister och bias i både USA och Sverige.

Är Biden mer kapabel? Han kan inte ens tänka för fan. Är ingen Trump-supporter. Men är sjukt att folk ignorerar att Biden är hjärnskadad

Biden verkar vara en aning dement ja, men hans stab kommer fatta de viktiga besluten, inte han.
Trump är dum i huvudet men förstår det inte och har inte vett nog att lyssna på expertis.
2020-11-04, 11:54
  #8106
Medlem
shaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BaronVonHelsing
Så Trump förlorar mot en ring på vattenpölen? Ännu mer patetiskt isåfall!

Sluta använda ord som du inte vet innebörden utav.
2020-11-04, 11:54
  #8107
Medlem
arcsins avatar
Alla här inne är tvärsäkra på vem som vinner. Underhållande att läsa. Några kommer få äta upp sina ord.
2020-11-04, 11:54
  #8108
Medlem
Skärpning nu, det är inte 100% demokrater i poströstningen. Alla som har ett jobb och inte kunde gå och rösta har ju såklart poströstat.
2020-11-04, 11:54
  #8109
Medlem
Dentistlakares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ollebolle1g
Det sjuka med valen i USA är att man inte ens behöver visa legitimation när man röstar. Man kan rösta fler än en gång. Man kan rösta om man inte ens är medborgare. Snacka om att dessa så kallade demokratiska val är en ren och skär bluff. Hur lätt som helst att fuska.

Vadå så kriminella kan rösta där också isåfall?
2020-11-04, 11:55
  #8110
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Det låter ju som en helt löjligt stor ledning för trump. Verkar ju helt osannolikt att Biden kan ta in det utan massivt fusk.
Jo, den är stor. Men initialt var det stor ledning för Trump i Wisconsin också. Men nu ser det ut som att Biden kommer vinna i Wisconsin.

Det tycks vara stor skillnad i bias mellan tidigt och sent räknade röster. Det ha väl att göra när man räknar förtidsröstern (som har tydlig bias åt Biden). Jag anar att PA räknar sina förtidsröster på slutet?
2020-11-04, 11:55
  #8111
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av catforwardpower
Trump och Republikanerna lyckas locka till sig vita kvinnor. Då återstår frågan varför inte svenska europeiska kvinnor väljer att gå till höger? Möjligheten finns ju uppenbarligen
Även Polens kvinnor är ganska konservativa, abortlagar till trots. Kvinnor anpassar sig och följer sägs det ju, särskilt om någon auktoritär säger det eller det är ok hos omgivningen. I USA finns det väl stora republikanska områden där du snarare hamnar utanför, ses som udda om du INTE röstar republikansk. Få länder som har så enkelriktad diskurs som Sverige.
2020-11-04, 11:55
  #8112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dentistlakare
Såg ju klart och tydligt att Reinfeldt är en Trump supporter under valvakan. Han sa ju det praktiskt taget.
Reinfeldt har skrivit en bok med en av sina söner om hur bra Biden e och hur värdelös Trump e.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in