Hela världen väntar på ett valresultat och så går dom som räknar poströsterna hem för dagen
jag vet, så frustrerande
va rätt självklart redan innan att det skulle bli utdraget och att det inte kommer va klart än på ett par dar, men man är ju sugen på att få veta hur det går
Angående Georgia så hoppade nytimes mätare upp en procent och med det -0.3 för Biden, han leder fortfarande där med 0.2 med 84% räknat. Andra sidor visar annorlunda - newyorker har vid 85% räknat Trump i ledningen med hela 6 poäng.
Så jag vet inte vad man ska tro om Georgia. Där har ju rösträknarna i Atlanta gått hem och lagt sig också.
Jag har kollat där också och ser att counties runt Atlanta inte är färdiga medan resten av staten är färdig. Det är samma som i Pennsylvania där den demokratiska storstaden är sist. Praktiskt för rösträknarna där.
Libtard-rösterna i storstäderna lär knappast räcka med tanke på övertaget och att så pass många röster redan räknats. Så jag är skeptisk till den hypotesen. Trump vinner. Ingen av de kvarvarande delstaterna av signifikans lutar mot Biden på Fox News delstatskarta.
Med tanke på hur mycket Trump leder med i t.ex. PA där poströsterna i nuläget är det enda som kommer kunna göra någon skillnad så är frågan om det räcker med poströsterna (där en majoritet kommer vara Biden men inte samtliga, fler republikaner har även förtidsröstat i år pga Corona) att dra ikapp de 16% han ligger bakom där (iofs enbart 8% som behövs dras ikapp då men tror det max räcker till 5-6%.
Så nej, när Trump vann både Florida, Ohio och North Carolina så förlorade sannolikt Biden, oavsett om det finns en viss andel poströster kvar.
Räcker enbart PA för Trumpseger? Det gör det väl inte om Biden tar MI och WI?