Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Japp. Dom hispanier som är etablerade i USA (i många fall sedan generationer), har ju inte heller någon glädje av att det strömmar in en massa illegala invandrare ifrån Mexiko, som bara kommer dit för att arbeta svart (ta dom enkla jobben) och skicka hem pengarna. Det är så förenklat att tro, att alla som har någon annan bakgrund än vit skulle vilja ha en hög invandring. Snarare är det ju fattiga människor (och personer med annan hudfärg än vit ÄR statistiskt sett fattigare än vita i USA) som har mest att förlora på en okontrollerad invandring. De konkurrerar ju om samma saker.
Ligger mycket i det. Likadant här egentligen, många av våra "gamla"" invandrare tycker illa om den stora invandring som varit senaste decennierna.
Biden lär ha sagt att han, om han vinner, kommer att vilja ge 8 miljoner papperslösa medborgarskap. Kan det verkligen vara så särskilt populärt?