Citat:
Ursprungligen postat av
Pisseman
Det man inte vet om har man inte ont av. Om man skulle börja monitorera skolan så skulle man också hitta problem med spridning, vilkt i så fall skulle behöva åtgärdas och då får man nya problem med hur man skall förhålla sig till stängningar, munskydd eller vad det nu må vara.
Det är enklare att blunda och hoppas att det inte går illa.
Vi har haft ett flertal utbrott på gymnasieskolor. Det finns ett antal utbrott på högstadieskolor också (även om de flesta av dessa har tystats ned rätt bra). Detta är fakta.
VG-regionens smittskyddsläkare berättade lite väl öppenhjärtligt om detta, men verkar ha fått en tillsägelse då han helt plötsligt inte längre nämner skolorna som en arena för smittspridning.
Det är uppenbarligen något med skolorna som är jävligt känsligt. Det är fullständigt solklart att smittan sprids på skolorna, men det är inget man får prata om. Det är tydligt att många gör mycket för att tysta ned det hela. Det hänvisas till integritet i enskilda fall osv, men det håller inte som argument då det faller under smittskyddslagen med anmälningsplikt osv.
Jag bävar för dagen då flaggorna på skolorna kommer hissas på halv stång då elever drabbats av hyperinflammation. Speciellt i ett läge då vårdens resurser är mycket ansträngda, vilket de redan är. Tycker inte det finns utrymme för politiskt käbbel längre. Jag skulle önska mer handling av smittsskyddskaraktär.