2020-10-28, 23:38
  #19837
Medlem
NeoVains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BaronVonHelsing
Ja du, jävlar i mig om detta är sant. Då stämde ju Bidens ord om ”biggest voter fraud organization”. Det blir INTE kul.

Texas högsta åklagare har åtagit sig att undersöka detta nu. Tror dock inte det hinner bli någon ändring innan valet, men detta ger ju Trump ytterligare krut i sin kanon att ifrågasätta valresultatet. Såklart hade han rätt hela tiden, han borde ju veta om någon med tanke på att han har NSAs avlyssningsapparat på sin sida.

https://www.thegatewaypundit.com/2020/10/texas-attorney-general-investigating-voter-fraud-operation-following-project-veritas-expose/
2020-10-28, 23:40
  #19838
Medlem
seaworthys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Tveklöst ett av Trump-kampanjens största misstag, det hade kunnat gå vägen om inte Covid tatt ny fart och ingen i WH blivit smittad, men så blev det inte.

Det eskalerar snabbt nu. Demokraterna borde gå all in på att utmåla andra vågen som en katastrof och att något måste göras
2020-10-28, 23:41
  #19839
Medlem
Generalanderssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
Härligt!
Och idag kom en för

GEORGIA
Biden 50% (+5)
Trump 45%
Jorgensen 2%
.
#GAsen:
Ossoff (D) 49% (+3)
Perdue (R-inc) 46%
Hazel (L) 2%

@MonmouthPoll
, RV, 10/23-27

Så nu vet vi varför Joe! körde ett rallie i Atlanta!
De sista mätningarna från 2016 visade att Hillary hade en ledning i Georgia..

Monmouth hade i 2016 bland de allra sämsta mätningarna jämfört med det faktiska valresultatet.
2020-10-28, 23:41
  #19840
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stone_sleeper
Hur löjligt är det att sitta här i Europa, som haft fler än 250 000 döda och har 100 000+ nya fall varje dag (pandemins epicentrum?), och det har vi klarat helt utan Trump, och skriva att Covid varit en "monumental katastrof i USA".
USA har ju inte skött sig bättre bara för att andra är sämre, eller hur?

Sedan har Europa ungefär lika många döda som USA, men dubbelt så många invånare.
USA har klarat sig lika "bra" som central och Sydamerika medan Kanade ha 1/3 så många dödsfall som USA.
Vill USA jämföras med Kanada eller den övriga amerikanska världsdelar tror du?
2020-10-28, 23:42
  #19841
Medlem
0rganets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NeoVain
Organiserat valfusk identifierat av Project Veritas som gått undercover in i demokraternas valfuskorganisation för att få tag på några saftiga detaljer.



https://www.thegatewaypundit.com/2020/10/project-veritas-drops-nuke-gop-ballot-chaser-admits-major-voter-fraud-operation-texas-help-biden-55k -5000-votes-video/

Skrämmande! Men tur att fuskare åker dit senast igår var det dags för en dag i rätten för två som försökte skrämma folk till att inte rösta i valet, över 8000 personer i Cuyahoga County, dessa två väntar åtal i andra delstater dessutom för liknande brott!:
Citat:
Warrants were issued for the pair's arrest, who face up to 18 years and six months in prison if convicted.
länk
2020-10-28, 23:43
  #19842
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MagnusBengtsen
Vadå "fallit"? Du menar att Trump leder stort där?

Nej jag skriver avsiktligt lite provokativt för att väcka debattörerna här. Enligt polling data gick Trump ifatt och förbi igår. En dag för tidigt om man skall följa Nixters modell.

Men det finns eftersläpningar och vissa institut pushar upp China-Joes siffror i en enda röra. Jag kör med sammanvägningar, söker sanningen.

Det blir nog ingen brakseger i Florida, knappt 3% kan det bli men vem har egentligen kristallkulan? 2,5%---3% i segermarginal.

Många har ju trott att Trump skulle förlora Florida. Det verkar idag mycket osannolikt.
2020-10-28, 23:43
  #19843
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NeoVain
Organiserat valfusk identifierat av Project Veritas som gått undercover in i demokraternas valfuskorganisation för att få tag på några saftiga detaljer.



https://www.thegatewaypundit.com/2020/10/project-veritas-drops-nuke-gop-ballot-chaser-admits-major-voter-fraud-operation-texas-help-biden-55k -5000-votes-video/



Hunter Biden-historien bet inte riktigt på de som befinner sig utanför sektsfären. Så nu måste man ta till något nytt! Nu är det bråttom. Klockan tickar och desperationen blir allt större...
2020-10-28, 23:44
  #19844
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av seaworthy
Det eskalerar snabbt nu. Demokraterna borde gå all in på att utmåla andra vågen som en katastrof och att något måste göras

Definitivt vore det en bra strategi, och helt ärligt tror jag att det vore för det bästa, Trump har låst sig så hårt vid allt snack om Fake-Covid att han får svårt att backa, och det kan ju sluta i katastrof.

Det låter som om han själv är på väg att ge upp, hans tal är fyllda med syftningar på att han helst vill lämna in.
2020-10-28, 23:44
  #19845
Medlem
Generalanderssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av seaworthy
Ja så är det. Jag tycker det finns en hel del av värde i republikanernas politik men tyvärr får galningarna alldeles för mycket inflytande. Obegripligt att man inte lyckats skaffa fram bättre kandidater de senaste 20 åren.
Vilka galningar är det du syftar på? Tycker inte att varken McCain, Romney eller Trump var dåliga presidentkandidater. Hade McCain valt Giuliani istället för Palin som sin VP-kandidat i 2008, så tror jag han hade vunnit över Obama.
2020-10-28, 23:45
  #19846
Medlem
BaronVonHelsings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Jag vet inte att dom är det, har du källor på det? Och om det är så så finns säkert förklaringar till det. Och du pratar om skolungdomar antar jag, som inte har rösträtt. Eller?
https://www.google.se/amp/s/amp.theguardian.com/education/2019/jan/19/california-school-funding-los-angeles-strike-what-went-wrong

Plats 43 av 50. Trots att det är så blått.

Och ja, skolungdomar som sedan växer upp till lika korkade vuxna. Kan dela en ändlös mängd videor där människor blir intervjuade på Kaliforniens gator och visar sig sakna ens den mest grundläggande verklighetsförankring och allmänbildning. Har själv varit mycket i Kalifornien och sett deras problem med pundare och hemlösa.

Visst, samma typ av dumhet och problem kan man hitta i röda stater. Det bevisar ju bara att den generella utbildningsnivån säger mer om klyftorna, antalet högutbildade som drar upp snittet, än om den generella väljaren. Lågutbildade demokrater och republikaner är samma skrot och korn, lika korkade, så det har inte med partitillhörighet att göra.
2020-10-28, 23:45
  #19847
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zergrush
Och pengar finns ju nu tillfälle att tjäna! Vore dumt att missa sista chansen att satsa en rejäl slant med säker vinst!

Tjänade bra på förra valet. Är inte säker den här gången, men om jag var tvungen skulle jag satsa på Trump. Presidenten har momentum nu och jag kan inte tänka mig att amerikanerna vill ha det dagens demokrater står för (socialism, globalism och avskaffande av second amendment). Då är usa kört som vi känner det.
2020-10-28, 23:46
  #19848
Medlem
0rganets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Generalandersson
De sista mätningarna från 2016 visade att Hillary hade en ledning i Georgia..

Monmouth hade i 2016 bland de allra sämsta mätningarna jämfört med det faktiska valresultatet.

OK vi förstår att du TROR ingen av undersökningsföretagen har ändrat sin viktning sedan 2016 OM de visar dåliga siffror för Donald!


Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in