2020-10-26, 16:43
  #18397
Medlem
Davys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jiren
Japp.

Antingen är Bidens kampanj 100% tvärsäkra på valseger, eller så har de börjat inse faktum och gett upp.

Tror mer det handlar om att han är i för dåligt skick för att klara av att resa och prata flera dagar i rad.
2020-10-26, 16:45
  #18398
Medlem
Nixters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Davy
Trump har tre stycken stopp i Pennsylvania idag. Biden har inga aktiviteter. Hemma i källaren. Normalt beteende?

Joe Biden har inga större saker planerade fram till valet om 9dgr.
Biden satt igår på Zoom och trodde att han tävlade mot George Bush.. https://youtu.be/aAR8OAOdzr4
2020-10-26, 16:48
  #18399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Surtruten
Valet i USA påverkas sannolikt inte alls av hur Sverige eller Europa har hanterat corona.

Det som påverkar valet är hur amerikanerna upplever att Trump hanterat corona.
Är de nöjda röstar de på Trump, är de missnöjda så kan det väga över till fördel för Biden.

Är de nöjda med att ligga i samma skikt vad gäller dödstal som Mexiko och länderna i Central- och Sydamerika så kommer de nog att rösta på Trump.

Hade de hellre sett att USA var i ungefär samma klass som Kanada med 263 döda per miljon invånare (USA 695) så blir det övervikt för Biden tror jag.

Det är nog ganska mycket mer än Corona som spelar in hur folk röstar.
2020-10-26, 16:51
  #18400
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrOMX
Trump leder nu i alla swing states. Och skandalen sipprar ut mer och mer.

Detta har potential att bli den största landsliden sedan Reagan.

Önsketänkande eller har du fakta som medelvärde på 10 polls?
2020-10-26, 16:52
  #18401
Medlem
Surtrutens avatar
Kampanjandet har två helt olika sidor.

Biden vill vinna röster från de som tycker att det är viktigt att hålla smittan nere genom att inte resa runt i landet och samla stora folkmassor.

Trump vill vinna röster från de som tycker det är viktigt att samhället hålls helt öppet och att var och en har rätt att göras som den vill när det gäller resor, folksamlingar, mm.
2020-10-26, 16:53
  #18402
Medlem
von Hindenburgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
Florida update
IPEV = In Person Early Voting
Republikanerna +265,918

Nu börjar vi ånga på igen. Just nu ca 4000 rösters övertag per timma och ökande.
Trump slår sig själv i princip överallt i Florida (ställ musmarkören på en county kan du läsa statistiken).

C´mon Man!

Alla som önskar kontrollera detaljer kan göra det här: https://joeisdone.github.io/florida/

Du glömde poströsterna.

Igår var ditt övertag 6 000/timme. Det verkar gå åt skogen för R.
2020-10-26, 16:54
  #18403
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Det är nog ganska mycket mer än Corona som spelar in hur folk röstar.
Ja absolut.
Trump tror jag hade vunnit lätt om amerikanen i gemen hade tyckt att han hanterat corona på ett bra vis.
2020-10-26, 16:56
  #18404
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Det är mer än vad Sverige har och Sverige lär inte komma ikapp då USA fortfarande är inne på första vågen samtidigt som den andra är på god väg vilket betyder att deras siffror lär fortsätta att öka under de kommande månaderna även efter årsskiftet.

Rörande min personliga åsikt om munskydd så har jag varit neutral kring det och anser att det finns positiva aspekter med det som faktiskt bör inses för oss i västvärlden, vi behöver inse att vi behöver minska på smittosjukdomar överlag.

Men det ändrar inte på det faktum att Sverige och USA går att jämföras och påståendet om att vi har gjort fel eller om vi har gjort rätt går inte att ta i dagsläget då skiten inte är över.

Om Sverige gjort rätt kan du inte svara på.
Men att usa har gjort fel, det är du säker på.

Jag lämnar det så här. Lycka till.
2020-10-26, 16:57
  #18405
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Surtruten
Kampanjandet har två helt olika sidor.

Biden vill vinna röster från de som tycker att det är viktigt att hålla smittan nere genom att inte resa runt i landet och samla stora folkmassor.

Trump vill vinna röster från de som tycker det är viktigt att samhället hålls helt öppet och att var och en har rätt att göras som den vill när det gäller resor, folksamlingar, mm.

Precis. Biden tilltalar de som kan sitta inlåsta och låta sig bli försörjda av någon eller något annat än sitt egna förvärvsarbete. Trump tilltalar de som jobbar för sin överlevnad (och därmed betalar skatt till den andra gruppen).

I min mening är första gruppen i direkt beroende till staten, jävig i valet, och borde frånta sin rätt att rösta.
2020-10-26, 17:05
  #18406
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BaronVonHelsing
Mycket intressant. Rasmussen var dessutom närmast förra valet.
???
Valet 2018 sa Rasmussen att Republikanerna skulle vinna "generic congressional vote" med 1%, slutade med att Demokraterna vann med 8.4%. Lät ju ganska kasst tycker jag.
https://www.realclearpolitics.com/epolls/other/2018_generic_congressional_vote-6185.html
2020-10-26, 17:05
  #18407
Medlem
Nixters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Du glömde poströsterna.

Igår var ditt övertag 6 000/timme. Det verkar gå åt skogen för R.

Som sagt Tisdag/Onsdag bör dom köra förbi Creepy Uncle Joe... Vi får hålla kontakten du och jag.
Se detta som något roligt nu Hindenburg, du får vara en god förlorare helt enkelt.

Intressant sak är att Pensionärer verkar öka sitt röstande på Trump. En av de tyngsta pensionärs countys Sumter County kommer här:
Republikanerna 71%
Demokraterna 13.6%

I Sumter ligger Republikanerna nu +3% från 2016 nivåer.

Heja Heja!
2020-10-26, 17:08
  #18408
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RussellHammond
Vad som spelar roll i kontexten amerikanskt presidentval är hur den amerikanska befolkningen känner inför deras president. Opinionsmätning efter opinionsmätning visar att en stor majoritet tycker att Trump misskött pandemin. Sjölvklart är det inte hans fel att den existerar, men att inte ställa några som helst krav på sin folkvalda ledare i händelse av en pandemi/katastrof - varför skulle man inte hålla Trump ansvarig? Speciellt relevant är de första dagarna då han vägrade inse allvaret. Sedan är han för stolt och som ett litet barn som vägrar att inse att han begått ett misstag. Vägran att bära mask. Det ständiga nedtonandet av allvaret ’Det kommer att försvinna, som magi’ Förväntingarna kommer med jobbet. Jämför med Sydkorea som fick viruset samma dag.

Tänk Bush och Katrina. Det amerikanska folket förväntar sig att deras president i sådana händelser kliver fram. Det paradoxala här är att om Trump hade gjort saker och ting ordentligt från början hade han haft mycket stor chans till omval. Det har han inte gjort.

Vet inte riktigt hur det var svar på det jag skrev. Jag bad humanlife komma med konkreta exempel på vad för råd och rekommendationer som Trump skulle infört. Detta då jag var genuint nyfiken på vad som kunde förändrat antalet smittade och avlidna i USA rejält.

Vad gäller förtroende osv, det som du skriver, är det en helt annan sak. I Sverige har vi haft högt förtroende för FHM, ändå har vi betydligt fler smittade och avlidna än våra grannländer.
Att Trump borde varit meta tydlig i sitt ledarskap kring coronan osv är en helt annan diskussion, där du har många goda poänger.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in