Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
Ska man ta till strikta åtgärder varje gång det kommer uppgifter om ett nytt virus, då har vi ett samhälle där bokstavligt talat ingen människa får gå utanför ytterdörren. Tegnell och FHM får garanterat minst någon gång per år, troligen oftare än så, info om nya virus, som inte kommer till allmänhetens kännedom. Om tråden fick bestämma skulle det göras en strikt lockdown varje gång.
Nej. Jag har svårt att tro att trådens debattörer vill stänga ner samhället varje gång det kommer rapporter om nya virus. En mer rimlig åtgärd är att införa restriktioner för resenärer från länder där viruset förekommer.
Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
I 99% av fallen så klingar det av olika anledningar av.
I 99% av fallen är det en fungerande strategi att sitt ner och hoppas att det ska klinga av av sig självt. Det är inte för dessa 99% av fallen som vi har en statsepidemiolog.
Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
Självklart hörde sig Tegnell och hans motsvarigheter runtom i världen med Kina om hur statusen var med detta nya corona-virus. Svaren lär inte ha varit särskilt alarmerande. Kina visste garanterat hur allvarligt läget var, ändå lurade de resten av världen att det inte var någon större fara.
Och Europas myndigheter lät sig luras. Vem är störst usling? Kinas regering? Eller WHO, som protesterade mot andra länders försök att stoppa virusets spridning? Eller en statsepidemiolog som inte ens planerar för möjligheten att kineserna misslyckas med att stoppa viruset?
Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
De och ingen annan förtjänar en hattråd på över 30 000 sidor.
Att Kinas regering inte är några helgon, ser jag som såpass väl känt, att det inte behöver diskuteras på 30 000 sidor.
Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
Ingen kan säga att Tegnell hade fel med bedömningen att viruset inte gick att stoppa, ...
När Anders Tegnell säger att viruset inte går att stoppa, så är det något av en självuppfyllande profetia.
Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
... då inget land har lyckats stoppa viruset.
Taiwan har visat att det går.
Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
Om vaccin dröjer, vilket det lär göra minst ett halvår, så kommer de länder om hittllls haft låg smittspridning att få jätteproblem. Många av dem havererar redan. Tjeckien är kardinalexemplet, men även Tyskland,Polen,Ungern,Slovenien,Kroatien, troligen även Danmark.
Ja, men samma sak händer i Spanien, Belgien och Frankrike, som redan har havererat en gång tidigare. Vad säger det om Anders Tegnells strategi?
Citat:
Ursprungligen postat av
jenlov
Norge och Finland håller någorlunda stången än så länge, frågan är hur länge.
Med tanke på att dom är grannar med en infektionshärd, så kan Norge och Finland få det svårt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Problem2020
Så nu dränker övriga Europa sina länder med smittan...?
Dom dränks, inte dränker.
Citat:
Ursprungligen postat av
Melange5738
Fast Kina har ju köpt WHO och det är ju fullt möjligt att Tegell och andra nyckelpersoner är Kina-vänner.
Låt kineserna behålla det som dom har köpt. Resten av Världen kan överväga att dra sig ur WHO, och låta kineserna ha WHO helt för sig själva.