Citat:
Ursprungligen postat av
flashenbacken1
Men herregud, är det Trumps fel att viruset finns?
I så fall är ledarna i Spanien, UK, Tyskland misslyckade kräk som inte sett till att hålla smittspridningen på låg nivå.
Du kan för helvete inte skylla på Trump. Jag hatar sossarna men beskyller inte Löfven för att vi har en ökad smittspridning. Trump har rätt att den ökade testningen gör att siffrorna är höga. Precis som att det motsatta gäller i t.ex. Moldavien som kanske inte gör tester alls. Betyder det att Moldavien är lyckade som "inte" har några smittade?
Folkhälsomyndigheten har förövrigt använt samma retorik som Trump använder nu.
(Detta inlägg är egentligen inte riktat till dig flashbacken, utan till de npc-bots som sprider hat och lögner här)
Det är svårt för NPCs att tänka och se helheten i corona-krisen.
Dom bara gapar att allt är Trumps fel eftersom dom blivit programmerade till just detta.
Det är inte så enkelt att : Trump har dödat 200.000 Pers.
Ett mynt har inte bara en sida.
"Smittskyddsläkaren Fernando Simón, underströk 19 oktober att människor börjar bli trötta och medgav att det blir allt svårare att anta hårda restriktioner för att motverka smittspridningen, på grund av de ekonomiska effekterna. "
(
https://www.sydkusten.es/sk/11/a/30153/fler-lokala-restriktioner-att-vanta-i-andalusien/ )
Det finns en sida som vill försöka hålla samhället vid liv trots kina-viruset.
Sedan finns det en sida som hatar Donald Trump (yttrandefrihet, nationalism, välstånd, äganderätt, kristendom, vit hudfärg mm).
Dom använder kina-virusets alla offer som ett politiskt slagträ, även om dom innerst inne vet att de hade dött av viruset även med demokraterna vid makten, se New York, Sverige och Spanien. (Vänster socialister)
Cyniskt!