Citat:
Ursprungligen postat av
Bakaxel
Jag har en tanke, kom gärna med mothugg då jag vare sig läst FUP eller kollat in var alla fynden kommer ifrån rent geografiskt i förhållande till var de hittade kroppen.
Kan MGM ha tagit av sig den blöta röda CK-jackan i samband med mordet tillika gympapåsen, och bensad som han var inte sett/kommit ihåg den vid eventuellt återbesök? Allting pekar ju på att han var riktigt berusad den där morgonen så han lär ju ha minnesluckor.
Jag tycker också att E's mamma och andra vittnen borde kommit ihåg om han hade ett bylte av plastpåsar, peruken alltså, på väg därifrån.
Vid återbesöket kan han städat upp lite, tex. slängt knogjärnet i ån, kanske tom. Emilias kropp. Samt tagit med sig peruken. Jackan/gympapåsen kanske han helt enkelt inte såg på dit/tillbakavägen när han var där för att kolla vad fasen han ställt till med. Har man så många dagar på sig skulle väl de flesta nojat och gått tillbaka för att se till att inga spår finns på brottsplatsen? Och då gäller det ju att snabba sig och vara diskret. Han lär då absolut inte tagit samma uppseendeväckande väg via E22 och här får gärna någon upplysa mig var jackan återfanns exakt. Kanske blev han ännu mer benägen att återvända om han minns hur hög han var där och då.
Enligt A mamma så lämnade inte A sitt hem efter att han blivit hemskjutsaf där på dagen den 22:a
Aktbil 124 sid 2242
Åsa har aldrig sett Andreas så påverkad som den 22 november, Andreas kräktes och hade
feber i över en vecka. Andreas kräktes och sov från den 22 november till den 1 december.
Åsa har inte sett Andreas lämna huset 22 nov-1 dec. Andreas har mest sovit sedan 22
november. I söndags 1 dec är första gången Åsa såg honom äta sedan 22 november. Åsa kan
se att han gått ner i vikt