2020-10-11, 15:47
  #387469
Medlem
AndersTengells avatar
MIS-C (multisystem inflammatory syndrome) nu även hos vuxna!!!

ingen vet varför, men det spekuleras att en ny strain utlöser det.. fallen har ökat senaste veckorna. kan det vara återinfektioner vi ser? illa illa.

Case Series of Multisystem Inflammatory Syndrome in Adults Associated with SARS-CoV-2 Infection

Cases reported to CDC and published case reports and series identify MIS-A in adults, who usually require intensive care and can have fatal outcomes.

Further research is needed to understand the pathogenesis and long-term effects of this condition. Ultimately, the recognition of MIS-A reinforces the need for prevention efforts to limit spread of SARS-CoV-2.


https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6940e1.htm?s_cid=mm6940e1_w

spanska sjukan 2.0.. andra vågen.. den dödliga vågen.. håll i er.

kan tilläggas att många av patienterna som får MIS-A har antikroppar! så bra var dom antikropparna..

previously healthy, young adult men aged 20–42 years who experienced mixed cardiogenic and vasoplegic shock and hyperinflammation along with high SARS-CoV-2 immunoglobulin G antibody titers

Findings indicate that adult patients of all ages with current or previous SARS-CoV-2 infection can develop a hyperinflammatory syndrome resembling MIS-C.
__________________
Senast redigerad av AndersTengell 2020-10-11 kl. 15:53.
Citera
2020-10-11, 15:52
  #387470
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Hanna-Wigh
I den här tråden diskuterar vi "Dödligt virus från Kina orsakar panik (SARS-CoV-2, COVID-19)".

Vi diskutera Sveriges respons till COVID-19, och vad som är positivt och negativt med den.

Det du vill är att reducera alla, som inte gillar att man dödar en del av sin befolkning genom bl.a. ge äldre insjuknande i covid-19 morfin, till gnällpellar.

Eller på annat sätt inte aktivtsätt bekämpar smitten som våra grannländer gör.

Som gnällpellar.

Cirkulera.
Haha, så förutom att Sverige slänger befolkningen under bussen, skadar sin befolkning och dödar delar av befolkningen med morfin så tycker du Sverige sköter sig bra?
__________________
Senast redigerad av Ipsi 2020-10-11 kl. 15:56.
Citera
2020-10-11, 15:58
  #387471
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ipsi
Haha, så förutom att Sverige slänger befolkningen under bussen, skadar sin befolkning och dödar delar av befolkningen med morfin så tycker du Sverige sköter sig bra?
Tråden handlar om Covid-19 i Sverige, inte allmänt om landet.

Visste du inte det?

Slutdiskuterat
Citera
2020-10-11, 16:04
  #387472
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hanna-Wigh
Tråden handlar om Covid-19 i Sverige, inte allmänt om landet.

Visste du inte det?

Slutdiskuterat

Handlar tråden om covid-19 i bara i Sverige? I så fall får mod ändra rubriken. Och jag har svårt att tro att syftet med tråden var att diskutera covid-19 bara i Sverige, då den startades två veckor innan Sverige fick sitt första fall.
Citera
2020-10-11, 16:06
  #387473
Medlem
GaretheGOLFERbales avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pethuglin
https://www.expressen.se/nyheter/lakarens-larm-en-bomb-kan-brisera-nar-som-helst/


Att inte Tegnell och hans anhängare har lärt sig något under pandemin är obegripligt.
Man kör samma usla taktik som i våras med lögner och killgissningar en gång till.

Detta var ju osannolikt enligt matematikprofessor Tom Britton vid Stockholms universitet.

Istället för att förbereda och agera proaktivt har statsepidemiolog Anders Tegnell var upptagen med att försöka komma på usla bortförklaringar och titta på youtube. När det brakar igång ordentligt borde Anders Tegnell vidga sina vyer och börja söka faktaunderlag på TikTok och Snapchat så att vinterns bortförklaringar är bättre underbyggda.

Statsminister Stefan Löfven kan lugnt fortsätta med att gömma sig och göra ingenting. Löfvens tal till nationen i december är redan färdigskrivet. Det är bara att återanvända "Vi har varit naiva" och "Vi såg det inte komma" så är allt glömt, förlåtet och svenska folket kan sova lugnt.
Citera
2020-10-11, 16:11
  #387474
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jenlov
Hade det varit ett mörkertal på faktor tusen hade vi definititvt vetat det, folk hade stått i kö för att få sin historia publicerad på aftonbladet, om att de återinfekterats men att läkare inte tror på dem. De bekräftade fallen är så få att man inte kan veta säkert att det ens förekommer, skulle även kunna vara förväxling av tester eller vad som helst. Den dag en promille av världens bekräftade coronasmittade har återinfekterats är det värt att nämna, den dag en procent har återinfekterats börjar det på allvar bli ett problem.


Vi kan mycket väl redan vara där. Vi har inte ens 1% bekräftat smittade av Sveriges befolkning, men de flesta tror att mörkertalet är betydande. Det tror även jag.
Citera
2020-10-11, 16:12
  #387475
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jenlov
Handlar tråden om covid-19 i bara i Sverige? I så fall får mod ändra rubriken. Och jag har svårt att tro att syftet med tråden var att diskutera covid-19 bara i Sverige, då den startades två veckor innan Sverige fick sitt första fall.
Läs om användarens fråga till mig.

Så kanske till och med du förstår mitt svar.

Som sagt kanske?
Citera
2020-10-11, 16:12
  #387476
Medlem
AndersTengells avatar
Most Infected With SARS-CoV-2 Likely To Develop Dyslipidemia And Sebum Lipodome Changes Leading To Skin-Aging!

https://www.thailandmedical.news/news/breaking-covid-19-news-study-shows-that-most-infected-with-sars-cov-2-likely-to-develop-dyslipidemia -and-sebum-lipodome-changes-leading-to-skin-aging

DON'T SHOOT THE MESSENGER (thailand medical news då alltså)

studien är gjord på university of SURREY!! ni vet, surrey, vaccin och virusforskningens mekka

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4677465/

fel länk, här är studein: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.09.29.20203745v1

kul att alla kommer se ut som rynkiga gubbar och gummor nu?

men framförallt kan man undra, om huden nu åldras.. åldras inte kroppen och organen också?

slå ihop 1+1 nu så har ni en perfekt konspirationsteori

alltså syntetiskt framtaget virus + överbefolkning = virus som gör oss gamla snabbare?

men det får ni diskutera i en annan tråd. här diskuterar vi vetenskap.

men jag måste ändå säga att jag är mer oroad över det här: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6940e1.htm?s_cid=mm6940e1_w
__________________
Senast redigerad av AndersTengell 2020-10-11 kl. 16:16.
Citera
2020-10-11, 16:15
  #387477
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Och om den nu är samhällsfarlig, varför då inte ge adekvat information, inkluderande det relativa antalet dödsfall? Varför går du i taket över att den informationen presenteras, det relativt låga relativa antalet dödsfall angett i relativa siffror relativt det totala antalet?

Därför det inte är någon adekvat information att prata om cancerdöda ens i samma mening som Covid19. Lika lite som det är att tala om dödstalet i hjärtinfarkt eller HIV i samma andetag som antalet trafikdödade på våra vägar, eller antalet dödsoffer i gängskjutningar. Det tillför ingen ytterligare information. Förr eller senare kommer vi alla att dö, men att det dör folk i cancer känner alla redan till.
Citera
2020-10-11, 16:16
  #387478
Medlem
Bra av en gymnasieskola(NTI)sundsvall att stänga ner hela skolan efter en elev visat sig vara smittat. Precis så det ska vara.
Citera
2020-10-11, 16:18
  #387479
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Vi kan mycket väl redan vara där. Vi har inte ens 1% bekräftat smittade av Sveriges befolkning, men de flesta tror att mörkertalet är betydande. Det tror även jag.

Det är klart att det är mycket större del än 1% av befolkningen som är smittade. Men av de bekräftat smittade är det 0 personer som är bekräftat återinfekterade (var visserligen ett fall på någon av kvällstidningarna härom veckan, men sannolikt något fishy då det inte står med i länken över återinfekterade som hänvisas till). Du menar att återinfektionsrisken är hundratals, kanske tusentals gånger större för de fall som inte är bekräftade, än för de som är bekräftade? Jag ser det som mycket osannolikt. Och om det ändå skulle vara så, whats the big deal? Om samma person blir lindrigt sjuk en eller två eller tio gånger är knappast något att göra en stor grej av.
Citera
2020-10-11, 16:20
  #387480
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hanna-Wigh
Läs om användarens fråga till mig.

Så kanske till och med du förstår mitt svar.

Som sagt kanske?

OK, du har rätt att tråden inte handlar om Sverige i stort.

Men den handlar fortfarande inte om covid-19 i Sverige, även om du och större delen av trådens deltagare hela tiden försöker styra den ditåt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in