Citat:
Ursprungligen postat av
N.Armstark
Texten Wasa Line finns nog kvar under Estline och delar kan säkert komma fram med lite skrapande vid en kollision.
Visst, men du tycks missa vad jag skrev, citat;
Citat:
Och sitter hålet/skadan midskepps vid ES i ESTLINE kan det möjligen förklara varför fartyget plötsligt krängde till och fick slagsida som sedan rättade till sig, för att snart efter återgå till slagsida.
Vad jag kan se(kan ha fel) så sitter stabilisatortankarna ungefär vid ES i ESTLINE på styrbords sida.
Skadad stabilisatortank kan kanske ge upphov till förstärkt krängning i hårt väder? Lägg därtill att vatten flödar in i fartyget genom hålet, fel i stabilisatorsystemet kanske förstärker krängningar med resultatet att kraftig slagsida uppstår med ett ännu större vatteninflöde genom hålet?
Jag påstår inte att jag har rätt, jag spekulerar bara, dock är det väl inte omöjligt att skador i stab.tanksystemet skulle kunna ge det händelseförlopp som vittnen berättar om?
Finns det någon bäring i min spekulation så kan det också ge en
hint om vart hålet/skadan är belägen, och, i ekvationen behövs inte en övermålad Wasa Line eller bogvisir.