Citat:
Ursprungligen postat av
Beethovania
Tror att de senaste händelserna blir det som tippar över vinsten till Kamala Harris. Tidigare hade Trump kunnat ha en chans, men har svårt att tro det just nu. Om Demokraterna vinner blir det intressant att se vilken riktning Republikanerna tar i framtiden.
Hoppas lite low-key att Pence på något vänster vinner valet, lade en liten slant på det vilket ger en stor vinst. Att Trump skulle bli för sjuk för att fortsätta är väl det närmsta man kan komma till en chans att det sker.
Vi kan hoppas på att det åtminstone dödar tanken om att ett land kan skötas som ett företag, republikanerna måste börja hitta ut från den dimma som storföretagare och bokstavstroende kristna faktiskt är, de springer med huvudet före in i en återvändsgränd om de bara fokuserar på dessa.
Det är dags för dem att börja kapa vissa av demokraternas äldre frågor och göra dem till sina egna