Citat:
Ursprungligen postat av
Ondahamstern
Att inte lyssna på Trumps barn som säger att han kommer att klara av detta som en riktig krigare osv?
Optik! Hur man får saker och ting att framstå i det publika ögat. Hur man spinner en story till sin fördel.
Trumps barn vet såklart exakt hur deras fars hälsoläge är, en snuva, lite feber. Men nu råkar deras far vara USA:s president.
Självklart utnyttjar man detta och spinner det på ett så fördelaktigt sätt som möjligt inför de kommande veckorna innan valet. Just nu spelar man sympatikortet.
Om ett par dagar kommer han stå och säga hur duktiga sjukvårdspersonalen var som tog hand om honom och att man måste ge dom mer stöd, men att han hela tiden mådde helt okej och att om han trots sin ålder och övervikt tog sig igenom denna hemska coviden som en dans så bör vi kunna öppna upp igen.
Han kommer självklart spinna på sin vitalitet och utomordentliga hälsa för sin ålder.
Och det viktigaste av allt: han kommer bli relaterbar, för han har genomgått corona tillsammans med sitt folk! Alla har nu sett hur han har lyft i helikoptern från vita huset till sjukhuset! Det gör honom till "en av oss", en dödlig som har gått igenom covid! Och alla läste hans sons twitterinlägg om hur han är orolig men stolt över sin kämpe till far som nu fått Corona!
TADA! Nu har du en Trump som går till val efter att haft & överlevt Covid-19!!!
Game over Biden!