Citat:
Ursprungligen postat av
Renberg_Ölkorv
Egen teori:
Ryssland hade varnat Sverige om transporterna på skeppet. De säger att de inte tänker tolerera mer transporter. Sverige, eller Regeringen Bildt, går till sina allierade inom Nato och delger hotbilden. Nato erbjuder eskort med ubåt, som börjar att följa M/S Estonia under rutterna.
Allt går bra, tills en natt med kraftig storm som dels flyttar skeppet från sin kurs, och samtidigt stör navigationsutrustningen i ubåten. Man har alltså ett skepp och en ubåt som är i nära anknytning till varandra, som båda två inte vet var det andra fordonet är. Partiet är grunt, och ubåten bestämmer sig för att ta det säkra före det osäkra och börjar att stiga, för att inte råka slå i bottnen. De kör rakt in i skeppets sida och skapar ett stort hål i skrovet.
Tänk också; varför mörka för rikets säkerhet? Går att applicera på vad frågorna hade blivit, både bland folket och diplomatiskt. Varför är Nato där? Vad vaktar det? Etc etc.
Intressant, finns då en hel del att mörka för att undvika en diplomatiskt katastrof.
Helt klart tänkvärt.